Skip to content

1000 miest, ktoré musíte vidieť, kým zomriete

CK Knirsch 14. novembra 2019

Približná doba čítania: 8 minút

Už máš tiež, rovnako ako my, svoj vlastný zoznam miest, ktoré chceš navštíviť? Keď nie, táto kniha ti môže byť správnou inšpiráciou pri tvorbe zoznamu. Poď sa pozrieť, či sa oplatí túto knihu si zakúpiť.

Túto knihu sme nemali v pláne pôvodne ani zakúpiť. Na pohľad sa nám nezdala kniha ničím výnimočná. V dnešnej dobe je všetko dohl adateľné na internete. Ale pohodlnosť zvíťazila. Predsa mať nejaký orientač ný ucelený zoznam po kope je lepšie, ako vôbec nič. Navyše tu je určite pár miest o ktorých človek netuší. A čo nevieš, ani nenájdeš, keď nevieš čo hľadať.

Je to iba základ

Upresníme hneď na začiatku. Nie je to nijaké obsiahle dielo, ktoré ti dá ku každému miestu dostatok informácii. Keď sa zamyslíš, v knihe je spomenutých 1000 miest a je to na 496 stranách. Na každé jedno miesto ostáva vyhradených iba 1/2 strany. A to nerátame ešte so žiadnymi fotografiami.

Prebal knihy

Kniha “1000 míst, která musíte vidět, než zemřete” ťa má skôr nakopnúť k nepoznaným miestam, ktoré by si možno chcel navštíviť. A keď už vieš o tom niečo, doplňujúce informácie si veľmi ľahko vyhľadáš na internete.

Príšerná orientácia

Čo nás veľmi sklamalo, je orientácia v knihe. Niečo rýchlo vyhľadať je takmer nemožné. Kniha je rozdelená do 8 kapitol. Ale nie nejako podľa kontinentov, ale podľa rovnobežiek. Nič horšie sme ešte nevideli. Keby aspoň podkapitoly boli nejako podľa krajín, ale nie. V rámci kapitoly je to chaotické a nejaký vzorec podľa čoho to je zotriedené, asi nenájdeš. Autorka ešte v úvode odkazuje na stránku, ktorá ti má pomôcť v orientácii. Webová stránka je tiež delená rovnako podľa kapitol v knihe a potom len nezotriedený zoznam miest, ktoré ťa odkážu do Google Maps.

1000 míst, která musíte vidět, než zemřete
To je celý obsah knihy 1000 míst, která musíte vidět, než zemřete

To nemohla urobiť opačne? Využiť služby Google Maps a na mape vyznačiť všetkých 1000 miest?

Radi by sme našli nejaké miesta na Slovensku a v okolitých štátoch. V kapitole č. 2 musíme prelistovať niečo cez 100 strán a hľadať aj takmer na ďalších 150 stranách tretej kapitoly, aby sme niečo vôbec našli. Do toho sa nám miešajú tipy z amerického a ázijského kontinentu. Možno to bolo účelom autorky. Našťastie na konci knihy je register usporiadaný podľa krajín.

Jednotlivé miesta

Nečakaj, že každé jedno miesto je spracované úplne dopodrobna. Máš tu iba základné informácie. Skôr slúži na to správne nakopnutie. K miestu máš uvedený krátky popis, prečo by si mal toto miesto navštíviť. K tomu ešte kedy je najvhodnejšia doba a GPS súradnice, aby si to našiel na mape. Našťastie sú súradnice vhodné pre Google Maps a stačí ich len opísať.

1000 míst, která musíte vidět, než zemřete
Ukážka jedného príspevku, ako vyzerá záznam v knihe

Slepé miesta na mape

Sklamania neostali len pri úvodnom obsahu. Zvolené miesta do knihy sú veľmi nerovnomerné. Vytvárajú sa tak hluché miesta na mape sveta. Na to sme došli úplne náhodou. Ani sme to za týmto účelom nehľadali. Chceli sme skontrolovať miesta čo sme už navštívili s informáciami uvedenými v knihe, či neobjavíme niečo nové.

Veľa štátov úplne chýba v tejto knihe. Keby sme boli autormi my, dáme si záležať, aby z každej krajiny aspoň jedno miesto bolo uverejnené. V každom štáte sa vždy nájde aspoň jedna zaujímavosť. A čo vlastne chýba? Napr. takmer všetky balkánske krajiny!

 • Bosna a Hercegovina (minimálne stojí za zmienku Mostar, ale je toho veľmi veľa v danej krajine)
 • Čierna Hora (minimálne Sveti Stefan je známy takmer na celom svete)
 • Albánsko (krajina pokrytá vojenskými bunkrami)
 • Severné Macedónsko (rodisko Matky Terézie)
 • Srbsko (narodil sa tu Nikolaj Tesla a má tu svoje múzeum alebo Djavolja Varoš)
 • Bielorusko (najviac voľne žijúcich zubrov)
 • Moldavsko (uvedené ako mesto v Rumunsku. WTF???)
 • Gruzínsko (to si pozri našu cestu a budeš chcieť hneď vyraziť)
 • Arménsko
 • Azerbajdžan

Keby sme sa podrobne na to zamerali, určite nájdeme tých slepých miest viac. Štátov vo svete podľa OSN je 195. To by bola hneď pätina knihy zaplnená.

Knihu “1000 míst, která musíte vidět, než zemřete” vraciame!

Pohár trpezlivosti pretiekol, keď sme sa snažili niečo vyhľadať pomocou registra. Námatkovo vyberáme mesto Fez v Maroku. Pri ňom je číslovka 346. Na strane 346 sa nič nenachádza o tomto meste (Strana 346 patrí už ku kapitole ktorá sa blíži k rovníku a Fez sa nachádza na severe Maroka). Ešte skúšame, či to nie je poradové číslo. Nie, nie je. To je Manhattan v New Yorku. Listujeme nakoniec celú knihu a ani zmienka o meste Fez. S Gruzínskom sa scenár opakuje.

Aby toho nebolo málo, autori asi nie sú v geografii doma, alebo sa stala niekde inde chyba. Nikto nevie spamäti, ktorá rovnobežka, kadiaľ vedie. Tak sa naďalej bude orientovať podľa “kľúčového” obsahu v úvode. Ale rovnobežky sú dosť poposúvané. Také Benátky sa nachádzajú na 45° SŠ. A kde sa nachádza čiara? Vedie niekde cez Paríž!

Zakreslené rovnobežky
Môžeš si sám skontrolovať ako sú zakreslené rovnobežky.

A práve pre tieto dôležité chyby je pre nás kniha úplne nevhodná. Nehovoríme, že je zlá. Kto ju chce listovať rad za radom bez rozmyslu. Aj to ťa prestane po čase baviť, keď miesta v Indii musíš hľadať v dvoch rôznych kapitolách. To by sa dalo ešte zniesť. Ale nie to, že v rámci tej kapitoly nie sú pohromade, ale porozhadzované na 100 ďalších stranách.

1000 míst, která musíte vidět, než zemřete
Moldavsko v Rumunsku? (viď prvý riadok). Všetkých 8 spomínaných kostolov sa nachádza v Rumunsku. Keď už opraviť, dopísať región severné Moldavsko.

Kúpiť alebo nekúpiť

Kniha “1000 míst, která musíte vidět, než zemřete” mohla byť vynikajúcou knihou, ale celý dojem kazia chyby, ktorým sa dalo vyvarovať. Autor sa pokúsil znova vynájsť koleso, ale akosi sa mu to nepodarilo. Po obsahovej stránke nemáme čo vytknúť. Len tá základná prehľadnosť kazí celý dojem. To už musíš sám uznať, či to stojí za nejakých 32,- €. V rovnakej cene zakúpiš knihu Atlas Obscura ktorej spracovanie na prvý pohľad vyzerá podstatne lepšie. O tom zas na budúce.

Atlas Obscura

1 Comments

 1. […] nikdy nie je dosť a inšpirácie tiež nie. A práve s inšpiráciou môže pomôcť kniha 1000 miest ktoré musíš vidieť, pred tým ako zomrieš. Len do češtiny to preložili trochu inak. Ide síce o známe miesta, ale takto to je bez práce […]Prečítaj si ďalšie články

Photobook

Neviete aký darček na Vianoce? Doprajte si fotoknihu s výraznou zľavou.

Nie, nejdeme nadviazať na prebiehajúcu TV reklamu od CEWE fotokniha. Túto firmu sme už opustili, keď sme dostali možnosť otestovať fotoknihu v rámci promo akcie od Saal Digital.

Dan Morris Photography

Malá fotokniha od ZNO takmer zadarmo

Fotokniha je ideálny formát ako uchovať svoje spomienky z cestovania, udalostí či ako darček. Už sme vám ukázali v minulosti, ako ušetriť na naozaj reprezentatívnej knihe od Saal Digital. Tentoraz tu máme pre vás podobný tip, podobného štýlu, ale pre úplne iný formát.

Pirosmani's Samovar

Jediná gruzínska reštaurácia v Bratislave

V Bratislave sa nachádza množstvo ázijských reštaurácii, ale nevieme vôbec o žiadnych reštaurácii z oblasti Kaukazu. Maximálne vieš zohnať pár kúskov potravín v špecializovaných obchodoch a tým to končí. Donedávna existovala reštaurácia Nobile na Hviezdoslavovom námestí, ale kvalita jedál, bola…. No nie vyslovene zlá, ale neautentická. Tá však už neexistuje.

Kávovar a budík v jednom

Budenie kávou? Áno, to je náš sen!

Netajíme sa tým, že kávu môžme kdekoľvek a kedykoľvek. Hneď po prebudení sa zapína kávovar ešte so zalepenými očami aby telo prijalo svoju pravidelnú dávku kofeínu. Ale, čo tak sa prebudiť a mať kávu hneď pripravenú?

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.