Skip to content

Aj cesta domov patrí k dovolenke

CK Knirsch 9. augusta 2017

Približná doba čítania: 8 minút

Často si všímame ľudí, ktorí sa ženú do cieľa svojej dovolenky a takisto aj naspäť domov. To veľmi badať hlavne so začiatkom letných mesiacov kde média informujú o strašných situáciach na ceste do Chorvátska. Nechápeme ľudí, kde sa tak ženú a prečo si cestu nerozdelia, či sa nezastavia niekde po ceste. Však určite po ceste je toľko zaujímavých vecí, ktoré slepo prefrčia po diaľnici. A pritom sa stačí pred cestou na chvíľu pozrieť do Google Maps a nájsť si cestou zaujímave miesto.

Cesta je cieľ

Toto otrepané heslo pozná hádam každý. Prečo ho nezačať praktizovať? Garantujeme vám, že si ho zamilujete a aj zo samotnej cesty budete mať zážitok. Toto sme využili aj na našej krátkej 3½ hodinovej ceste na Liptov a dali si krátku odbočku do Manínskej tiesňavy. Čo nás to zdržalo? Asi hodinka odpočinku, ktorú sme maximálne využili a netlačili bagetu niekde na čerpacej stanici a hneď pokračovali ďalej.

Cestu naspäť domov sme si zvolili cez Donovaly, ktorá je rovnako dlhá, no tentoraz nám trvalo absolvovať 320km takmer až 12 hodín! Ale domov sme došli maximálne oddýchnutí a neprišlo nám že sme vôbec cestovali. A čo je lepšie? Opustiť dovolenkovú destináciu niekedy v neskorších poobedňajších hodinách a 3 – 4 hodiny bez prestávky ťahať čiaru domov, alebo vyraziť už o doobeda a doraziť domov tiež až večer a cestou sa niekde zastaviť? Však posúďte sami. Tento článok nepriamo nadväzuje na článok “Dovolenka na severe Slovenska

Prvá zástavka

Liptov

Táto Koliba sa nachádza nad dedinou Huty a ponúka výbornú kuchyňu

Cestu sme si tématický pomenovali ako Gurmánsku gastro cestu. Našu Chalupu u Stratenej Ovce opúšťame okolo 10:00 s tým, že ideme na raňajky. Veľa sme toho ani neprešli. Opustili sme dedinu Huty a hneď zastavujeme v Kolibe Holica. Ledva sme prešli 5km a ihneď zastavujeme . Za celý pobyt sme sa tu nemali kedy zastaviť a koliba má vynikajúce hodnotenia na Google, ale aj na svojom Facebook profile.

Liptov

Výhľad od Koliby dole do doliny stojí za to

Na raňajky dávame bryndzové pirohy, makové šúlance a poniektorí aj grilované rebierka . Tu sa naša partia delí na polovicu a jedny mieria na východ a druhý na západ Slovenska.

Liptov

Grilované rebierka na raňajky? Prečo nie.

Druhá zástavka

Nikam sme sa neponáhľali, lebo ďalšia zástavka bola vzdialená len 100km smerom cez Donovaly. Konkrétne v Banskej Bystrici. Tam sme sa mienili zastaviť na obed. Ešteže sme mali pred Ružomberkom menšiu kolónu, inak by sme došli ešte plný. Môžete sa zastaviť aj na Donovaloch. Aj v lete je tam čo robiť. Stačí sa pozrieť na stránku “PARK SNOW Donovaly“. Ak ste s menšími deťmi, je tu novo otvorené Donovalkovo alebo už dávnejšia otvorená dedina na motív rozprávok Dobšinského: Habakuky. No toto nie je náš cieľ.

Donovaly

Ak sa chcete tu zastaviť, stačí už len zahnúť vpravo a zaparkovať. Všetko je tu blízko.

Ako správny mäsožravci nesmieme minúť obed v Steak House Banská Bystrica. Túto reštauráciu sme objavili už veľmi dávno a vždy keď máme cestu okolo s radosťou sa tu zastavíme. Tá sa špecializuje len na steaky a vôbec tu nenájdete jedálny lístok o 10 stranách, ale len 9 druhov steakov. Ako názov už napovedá, asi viete čo sme mali na obed. Kvalitný a veľmi šťavnatý Rumpsteak. ¼kg čistého mäsa nám dalo kvalitne zabrať a nič sme vôbec nenechali.

Steak House Banská Bystrica

Je potrebné k tomuto niečo dodávať? Iba tak, dobrú chuť.

Ak pôjdete v budúcnosti okolo Banskej Bystrice, určite sa tu zastavte. Je málo reštaurácii kde si tak dobre pochutnáte. A navyše sa nachádza v tesnej blízkosti Námestia SNP, kde sa môžete poprechádzať, či dať si kávičku na terase s výhľadom na fontánu.

Steak House Banská Bystrica

Každý svoju kombináciu, ale spoločne sme mali všetci ¼kg rumpsteak

Tretia zástavka

Naša posledná zástavka bola trochu mimo cesty, ale nie zas tak veľmi, aby sme to obišli. V minulosti sme tu už pár krát boli a dokonca sme boli ochotní vybehnúť z Bratislavy takmer na otočku. Hovoríme o Banskej Štiavnici, kde sa nachádza kaviareň Divná Pani. Tá sa pravidelne umiestňuje v rôznych rebríčkoch ako najkrajšia / najštýlovejšia kaviareň na Slovensku.

Banská Štiavnica

Sadnite si do kresla, zoberte si knihu z police a oddychujte

Ledva prejdeme 50km a už parkujeme v Banskej Štiavnici. Oddych už preplneného žalúdka príde vhod. No tu striehnu na nás nebezpečné lákadla v podobe čerstvých zákuskov či iných sladkých pochutín ku káve. V konečnom dôsledku tu strávime viac ako hodinku. Tu sa človek cíti veľmi dobre a čas neúprosne ubieha. Vôbec sa nám nechce ísť ďalej do Bratislavy. Ak by bolo v blízkosti vhodné ubytovanie, ostaneme na jednu noc, ale po kontrole booking.com sadáme do našich automobilov a už naozaj pokračujeme domov.

Banská Štiavnica

Jáááj, to je dobré. Zjem to všetko, aj keď mám ešte v sebe nestrávený steak.

Cestou míňame jednu z najdlhších dedín na Slovensku: Hondruša – Hámre. Má niečo cez 8km a ísť celú cestu predpisovo je trochu na prášky, ale to už vybiehame na diaľnicu a za 2 hodiny sme doma.

Banská Štiavnica

Nedáte si?

Náplanujte si cestu

Ako sami vidíte, gastro cesta domov bola pohodlná a oddychová aj keď trochu náročná na naše žalúdky. Dala by sa aj inak naplánovať, ale nám to vyhovovalo a vôbec nám nevadilo že 4-hodinová cesta nám trvala takmer až 12 hodín. Proste sme využili príležitosti a naozaj platí “Cesta je cieľ”. To môžete vidieť aj na iných našich cestách, že málokedy trávime čas na jednom mieste viac ako pár dní. Medzi takéto nezabudnuteľné dovolenky určite patrilo Rumunsko alebo Balkán. Nechajte sa inšpirovať a vyrazte. Nestojte zbytočne v kolonách.

Prečítaj si ďalšie články

Lake Ursu

Tour de Romania 2016 (6.diel): Mŕtve more Rumunska

Spíme ako v bavlnke a nechce sa nám vôbec vyliezť z pelechov. Však denno denne máme nejaký presun spojený s návštevou nejakej zaujímavosti. Nakoniec sa vykopeme z postelí a domáci akonáhle nás zbadajú už nám ponúkajú kávu. Asi dosť zle vyzeráme. Ranná dávka kofeínu blahodárne pôsobí na náš organizmus a zanedlho už vyberáme oblečenie v…

Urban Market 2017 (Winter Edition)

Urban Market v Mlynici

Urban Market je jedno z našich obľúbených podujatí tesne pred Vianocami kam radi chodíme doplniť posledné darčeky na Vianoce. Okrem toho býva i v super nekonvenčnom prostredí, vždy na inom mieste. Minulý rok bol napríklad na Fakulte Architektúry či bývalom Leninovom múzeu.

Niš, Srbsko

Jarné prázdniny v Niš: časť štvrtá

Tri dni sme už boli v Niš, ale ešte sme ho vôbec nevideli. Maximálne za tmy. A to sme sa rozhodli napraviť.

East Gallery

Predĺžený weekend v Berlíne

Takmer každoročne navštevujem najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a výpočtovej techniky v Európe (IFA). Tá sa vždy koná na výstavisku na okraji Berlína, čo je presne na opačnom konci mesta, ako priletíte nízkorozpočtovou spoločnosťou (napr. RyanAir z Bratislavy).

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.