Skip to content

Dostatočná powerbanka na cesty

CK Knirsch 12. marca 2018

Približná doba čítania: 7 minút

Popularita záložných zdrojov začala naberať obrátky niekedy v roku 2012 spolu s uvedením iPhone 5. Výkon mobilných telefónov išiel prudko nahor, dizajn zas velil tenkým rozmerom a kapacita batérii nepostačovala. Moderné telefóny sú stavané tak, aby vám vydržali približne jeden deň pri bežnom používaní. Ak ich začnete používať viac, batéria ide dole. V zimných mesiacoch to platí dvojnásobne. Tu nastupujú na scénu záložné zdroje (powerbanky).

Na bežné používanie vám postačí powerbank s približnou kapacitou okolo 5.000mAh, ktorý je schopný nabiť bežný telefón približne 2x. To by vám malo teoreticky vystačiť aj na nejaký ten weekend, bez prístupu k elektrickej energie. Ale čo v prípade, že idete mimo na predĺžený weekend, alebo na dlhšie a nie je veľmi času a možností nabiť si mobilný telefón?

Tu už nastupujú do úvahy veľko kapacitné powerbanky od 10.000mAh vyššie. Nemusíte následne brať niekoľko malých záložných zdrojov, ako sme aj my brali donedávna. To sme si brávali so sebou 3 až 4ks powerbankov s celkovou kapacitou cca 23.800mAh. No tieto powerbanky majú už svoje najlepšie roky za sebou a ani kapacita už nie je pôvodná. Preto bol čas sa poobzerať práve po veľko kapacitnej.

Lacná powerbanka

Vyberáme powerbank na AliExpress

Veľmi vyhľadávanými a medzi najpredávanejšie patria powerbanky od Xiaomi. Táto značka si už získala množstvo priaznivcov aj na našom trhu a už bol nedávno spustený aj kamenný obchod v Bory Mall. Pôvodne sme mali v úmysle si kúpiť powerbank od tejto značky, ale výber je podstatne väčší za prijateľnejšie ceny, ako na našom trhu.

Pozor na úskalia

Na Aliexpresse stačí zvoliť správnu kategóriu a môžete si vyberať do sýtosti. Ponuku si zotrieďte v najideálnejšom prípade podľa množstva objednávok a nie podľa ceny. Práve množstvo objednávok vám viac potvrdí výhodnosť kvality a ceny ako samotná cena. Ako referenčná vzorka nám poslúžil model Xiaomi Mi 20000 mAh Power Bank 2C. Dostatočné množstvo nákupov s priemerným hodnotením 4,8/5,0 vypovedá dosť o kvalite. Ak by ste si zotriedili ponuku podľa ceny, nájdete 20.000mAh powerbanky aj do 10,- € vrátane poštovného, ale nesedí tam hmotnosť (o tretinu ľahšia pri rovnakej kapacite svedčí o nedostatočnej kapacite a kvalite použitých článkov), málo nákupov a zlé hodnotenia.

Aliexpress

Máme favorita

V konečnom dôsledku  si vyberáme powerbank od firmy ROCK. Hodnotenia boli pozitívne a pre výber modelu Odin Power Bank 20000mAh hovorili dva veľké argumenty. Prvým bola akciová cena 15.77,- € aj s poštovným (Xiaomi v tejto cene malo v ponuke polovičnú kapacitu a v rovnakej kapacite o 7,- € drahšie) a druhým argumentom bola možnosť nabíjať powerbank okrem typického microUSB aj lightning káblom. To ocenia najmä užívatelia telefónov od Apple a nemusia tak nosiť so sebou dva typy káblov.

Konektory
Od objednávky uplynulo presne 14 dní a powerbanku sme mali už doma.

Rock Odin Power Bank 20000mAh

Pekné klasické papierové balenie, ktoré poznamenalo presun cez ½ sveta, by sa vynímalo aj u nás na pultoch. No skôr nás zaujímal obsah. Okrem samotnej powerbanky nájdete v balení ešte krátky USB <-> microUSB kábel. Nič viac. Ani netreba. Možno by sa ešte nejaké púzdro zišlo, ale v tejto cene sme ho ani neočakávali. Púzdro by sa zišlo kvôli ochrane povrchu powerbanky, ktoré je vo veľkej časti hliníkové. Ale toto je spotrebný tovar, ktorý za nejaké dva roky doslúži (stratí reálnu kapacitu batérie) a skôr sa nám jedná o praktičnosť.

Prekvapením bola samotná hmotnosť. Jej hodnota je 396g. Dalo by sa ušetriť nejakých 50g, keby použili čisto plastové telo, ale neberieme to ako veľké mínus. Aspoň to viete použiť aj ako zbraň :).

Powerbank

Parametre

  • Materiál: ohňuvzdorné ABS + zliatina hliníka
  • Typ batérie: Li-Polymer
  • MicroUSB vstup: DC 5V / 2A
  • Lightning vstup: DC 5V / 1.5A
  • Výstup: DC 5V / 2.4A (max)
  • Rozmery: 140.8 x 70 x 25mm
  • Hmotnosť: 396g

Už ostáva len spomenúť, že powerbanka má ešte indikátor stavu nabitej kapacity pomocou 4 malých LED svietidiel. Celkom klasický záložný zdroj bez akýchkoľvek zbytočných vychytávok. Žiadne integrované svietidlo, solárne články, podpora rýchlo nabíjania. Čím jednoduchšie, tým menej náchylnejšie na nejaké poruchy.

Reálna kapacita

Nerátajte s tým, že zoberiete kapacitu powerbanky a vydelíte kapacitou batérie telefónu a toľko krát by ste mali nabiť svoje mobilné zariadenie. Kapacita batérie sa udáva pri 3.7V, ale USB výstup pre nabíjanie je 5V. Takže táto powerbanka má pri 5V reálnu kapacitu 14.800mAh. Na to je jednoduchý vzorec (kapacita batérie x 3.7) / 5 = reálna kapacita. Z tejto kapacity musíte ešte odrátať stratu vzniknutú konverziou. Ani motor v automobile nemá 100% účinnosť. Značka Xiaomi napríklad uvádza, že ich čipy sú účinné na 98% a tak je strata na úrovni len 2%. Značka Rock je na úrovni 5%. Iné značky môžu mať stratu spôsobenú konverziou až 10%. Z toho nám vyšlo, že pomocou tejto powerbanky nabijeme svoj iPhone 7 (1960mAh) až 7x!

Powerbanka

Využite powerbank na plno

Powerbanka neslúži len na nabíjanie mobilného telefónu. Vďaka univerzálnemu USB výstupu si tak môžete dobiť na cestách takmer akékoľvek zariadenie. Napríklad hodinky, športový náramok, fotoaparát, mp3 prehrávač, čítačku kníh a mnoho ďalšieho. Stačí že, zariadenie disponuje vstupom micro/mini USB vstupom pre nabíjanie. Ak zariadenie obsahuje neštandardný konektor, bohužiaľ ďalší kábel si musíte zobrať so sebou.

1 Comments

  1. […] dlho sme boli spokojní s powerbankou značky ROCK. Táto powerbanka by nám slúžila dodnes, keby sme ju na jednom ubytovaní na cestách nenechali. Za cenu čo sme […]Prečítaj si ďalšie články

Cestovanie s káblami

Univezálne a nezničiteľné káble na cesty

Káble na príslušnú elektroniku tvoria neoddeliteľnú súčasť našej príručnej batožiny. A že máme občas slušnú spotrebu. Buď ich stratíme, zabudneme alebo zničíme. Tentoraz nám dorazili veľmi zaujímave káble a riešia veľa z našich potrieb.

Platobná karta v ruke

Ako ušetriť s Curve kartou

Pred nedávnom sme písali o základných výhodách karty Curve. Najmä možnosť si zoskupiť všetky svoje karty do jednej. Ale to nie je všetko. S Curve kartou vieš aj dosť ušetriť.

Dan Morris Photography

Malá fotokniha od ZNO takmer zadarmo

Fotokniha je ideálny formát ako uchovať svoje spomienky z cestovania, udalostí či ako darček. Už sme vám ukázali v minulosti, ako ušetriť na naozaj reprezentatívnej knihe od Saal Digital. Tentoraz tu máme pre vás podobný tip, podobného štýlu, ale pre úplne iný formát.

Curve karta

Bezplatná Curve karta: Keď jedna karta vládne všetkým

Od marca tohto roka bola spustená podpora kariet Curve aj pre Slovensko. Nevieš o čo ide? Tak čítaj ďalej.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.