Skip to content

Fotokniha od Saal Digital

CK Knirsch 9. februára 2017

Približná doba čítania: 12 minút

Po vyhotovení foto obrazu a napísaní recenzie nám pristála v emailovej schránke ešte ponuka na vytvorenie foto knihy s voucherom na 1.200,- Kč.

Prečo teda nevyužiť túto ponuku i keď tvorba foto knihy trvá určitý čas. Jednu foto knihu sme už mali pripravenú ktorú sme chceli dať vytlačiť v software Môj CEWE Fotosvet. Kniha obsahuje 74 strán a tak predbežná cena sa vyšplhala na úroveň 95,- €! To už je dosť. Cena v Saal Designer nám vyšla 78,- €, ale s odrátaním voucheru sa dostávame na cenu necelých 35,- €.

Fotokniha od Saal Digital
Akciu na fotoknihu môžete stále využiť. Stačí vyplniť krátky dotazník.

Export/Import?

Neostáva nám teda nič iné, iba všetky strany prerobiť do nového software. Bolo by malým zázrakom, keby programy rôznych spoločností medzi sebou komunikovali a podporovali by vzájomný export/import. To sa bohužiaľ nedeje a neostáva nám nič iné, iba ručne nanovo vytvoriť foto knihu. Našťastie máme pripravený koncept, texty a aj fotky, tak teoreticky by to malo ísť rýchlo. Spúšťame tak oba programy, ktoré “rozhadzujeme” na rôzne monitory a môže sa začať robiť. Výhoda dvoj- a viac monitorového riešenia je, že sa nemusíte neustále prepínať medzi jednotlivými oknami a všetko naraz máte pred sebou.

Saal fotokniha
Výhoda 3 monitorov. Úplne vľavo sú pripravené zdrojové fotky. Uprostred rozrobená práca a vpravo zas pôvodna pripravená kniha v Môj CEWE Fotosvet

Úvodne zoznámenie s programom je trochu komplikované kým sa s ním dobre zoznámime. Po asi hodine už ide práca od ruky. Napriek tomu, hrubé usporiadanie 80 strán zaberie asi 7 hodín čistého času. Vo fotoknihe je použitých vyše 150 fotografií a asi 20 strán normo strán čistého textu. Ďalšie 3 hodiny trávime s presným zarovnávaním fotografií a úpravou textu.

Práca s textom

Tak, ako pri Môj CEWE Fotosvet, aj v programe Saal Designer je práca s textom takmer utrpením. Proste fotoknihy nie sú primárne určené na tvorbu cestopisov, alebo iných kníh, kde je veľa textu. Oproti konkurencii je už omnoho viac nastavení pri práci s textom, ale zas niečo vypustili. Veľmi nám tu chýba olemovanie textu inou farbou. Maximálne je tu vytvorenie tieňa. I s tým sa dá dosiahnúť ako taký výsledok, ale nie je to ono. Zato už sa tu nachádza nám chýbajúca kritizovaná funkcia v Môj CEWE Fotosvet a to nastavenie veľkosti riadkovania. Bloky obsiahleho textu si už vieme nastaviť k plnej spokojnosti. Rušivým elementom bolo, že pri úprave textu na vás vyskočí ďalšie okno, čo by nebol až taký problém, ale vždy vyskočí inde. A ako meníte veľkosť písma, tým sa mení aj veľkosťou na stránke a nastavovacie okno vám poskakuje kade tade po obrazovke. Keď si ho už odsuniete niekam na bok, tak nanovo sa to prejavuje na novom bloku textu. Nejako to ale zvládneme. A ešte jedna kritika. V živote sme sa tak nenaklikali myšou ako tu. Program nepozná jednoduché skratky ako CTRL+B, U, I pre Bold, Underline, či Italic!

Saal Designer
Vyskakovacie okno ktoré si “lieta” kade tade nepodporuje ani skratky, alebo akékoľvek orámovanie písma, čo sa hodí najmä pri nadpisoch

Práca s fotkami je jednoduchá, keďže sme ich už mali pripravené. Tie nebolo nijako dodatočne upravovať, aj keď Saal Designer ponúka základné úpravy fotografií. Len pri umiestňovaní a centrovaní fotografií musíte dôjsť na to, ako to programátor myslel. Raz posúvate celou fotografiou v rámci umiestnenia na stránke a raz posúvate fotografiou v rámci vymedzeného priestoru (výrez).

Nakoniec máme všetko potrebné hotové a odosielame potvrdzujeme objednávku. Už minule sme boli prekvapení rýchlosťou dodávky foto obrazu, tak tentoraz objednávame tovar v nedeľu večer a sme zvedaví kedy nám to bude doručené.

TIP na webovú prezentáciu foto knihy

Program Saal Designer, ako jeden z mála ponúka export výrobku do náhľadového PDF súboru. Kvalitou to nie je na tlač, ale pre predstavu a kontrolnú tlač je to postačujúce. My sme to využili aj na webovú prezentáciou. Maličkou nevýhodou vyexportovaného PDF súboru je, že dvojstrany sú vyexportované ako jedna strana. Najprv to teda treba rozdeliť. Na to vám poslúži nasledovná online služba. Stačí nahrať súbor a zvoliť si či chcete strany rozdeliť vertikálne alebo horizontálne a výsledok si uložiť. Finálny PDF súbor s dvojnásobným počtom strán nahráte napr. na AnyFlip alebo ISSUU. A výsledok si môžete prezrieť nižšie.

Dodanie fotoknihy

Ako sme v nedeľu večer odoslali foto knihu na tlač, tak už v stredu tesne pred obedom sme ju držali v rukách. Tomu sa vraví extrémna rýchlosť. A to sa kniha tlačí v Nemecku! Tak rýchlo nedoručuje ani väčšina elektronických obchodov v rámci Slovenska. Ak budeme v budúcnosti potrebovať rýchlo vytvoriť takýto sortiment, vieme kam sa obrátiť. Dopravné na úrovni 119,- Kč (cca 4.40,- €) je síce o niečo viac, aká je bežná cena, ale pri tej rýchlosti sme to ochotní zaplatiť. Celý priebeh výroby a dodávky si môžete pozrieť na nasledujúcich screenshotoch.

Saal Digital
DHL

Fotoknihu sme preberali od kuriéra smerom na obed. Tak sme si ju vzali so sebou. Kniha bola zabalená do tvrdej hnedej kartónovej obálky. Sme sa tešili, že možno bude zabalená ako dodáva CEWE fotokniha. V tématickej obálke, kde už je radosť pozrieť aj na balenie. Nie, nie je to výtka. Iba tip na vylepšenie. Však jedná sa hlavne o obsah. Ten bol kvalitne zabalený. Najprv v tenkom molitáne a samotná kniha ešte v priesvitnom zatavenom igelite. Obávali sme sa, či sa pri preprave nepoškodí. Predsa má kniha pri 74 stranách niečo cez 1kg, ale prišla bez akéhokoľvek poškodenia.

Balenie fotoknihy

Vyhotovenie knihy

Pre cestopis z ciest po Indii sme zvolili formát klasickej fotoknihy (XT verzia má možnosť max. 36 strán) s počtom 74 strán. Rozmerom to bolo 28x19cm s lesklým povrchom strán a bez vatovania. Vatovanie sa skôr hodí na iné knihy. Pôvodne sme chceli matný povrch. Nie kvôli tomu že je o 150 Kč lacnejší, ale báli sme sa zanechávania odtlačkov na povrchu. Toho sa absolútne báť nemusíte. Nezanecháva. Na druhej strane, ešte to neprebehlo dlhodobým testom, pretože už je na ňu poradovník ľudí, čo si ju chcú prelistovať a prečítať.

Incredible India

Kvalita na úrovni

Samotný papier na ktorom je vytlačená kniha je veľmi kvalitný a hrubý. Najznámejšia konkurencia má minimálne o polovicu tenší papier. Síce ponúkajú tlač aj na fotopapieri, ale príslušne si to zaplatíte. Pre porovnanie. Táto vyššie spomenutá voľba v Saal Digital stojí 2129,- Kč (cca 78.79,- €). Tá istá konfigurácia v CEWE stojí 95.99 € a na tenkom papieri 77.99 €. A ak do toho zarátate promo akcie, ktoré sa oplatí sledovať na ich facebookovej stránke, máte to bezkonkurenčne lepšie. Možno táto firma ešte nie je známa u nás, ale skúste jej dať šancu a budete príjemne prekvapení.

Saal Digital

Farebné podanie nebudeme nijako hodnotiť. Niežeby sa nám nepáčilo. Len to nevieme posúdiť. Skôr sa radíme medzi bežných spotrebiteľov, ktorý nemajú nakalibrované monitory a iné zobrazovacie jednotky. Čiže nemáme to ako porovnávať. Museli by sme si dať najprv vytlačiť referenčnú fotografiu a následne porovnávať. Dôležité je, že my sme úplne až nadmieru spokojní. Viac ku šťastiu nechýba. Chýbala nám vopred informácia, ktorú sme sa dočítali zas z iných recenzií. Pri tmavej verzii fotiek a knihy radšej voliť lesklý povrch ako matný. A dobre sme urobili.

Saal Digital

Nás skôr zaujímalo technické prevedenie. A dostali sme presne to, ako sme si to celé navrhli v ich dodanom programe. Trochu nám vadilo že majú spoplatnené odstránenie čiarového kódu (150 Kč), ale v skutočnosti je naozaj veľmi malé a nijak extra neruší. Komu bude veľmi vadiť, ten si rád za to zaplatí. U konkurencie je to takisto, až na to že tie čiarové kódy dávajú podstatne väčšie. U Saal Digital je čiarový kód (skôr sa jedná o QR kód) naozaj malý a umiestnený do rohu, aby čo najmenej rušil. Ak sa pohráte s fotkou a dizajnom stránky, viete ho “zapustiť” do celkového výsledku a ani ho nezbadáte.

Saal Digiral

Reklamácia

Všetko je v úplnom poriadku, len pri listovaní knihy nám stále niečo vadilo. Zrazu nám to udrelo do očí. Nešťastný text a práca s ním, ktorý kritizujeme neustále. Z textu nám vyskakuje znak indickej rupie ₹, ako keby bol zobrazený tučným písmom, ale pri tom znak eura € je zobrazený správne. Kontrolujeme ešte raz náš projekt, či je všetko dobre nastavené. A to máme. Použitý font Myriad Pro Light. Ten je zaintegrovaný do dodávaného programu, pretože ak sme sa snažili zapnúť v nastavení systémové fonty (potrebovali sme pre nadpis iný typ písma), vyskočilo na nás upozornenie, že radšej máme použiť ich písmo, lebo môže dochádzať k nepresnostiam. A práve nepresnostiam pri zobrazení sme sa snažili vyhnúť a na všetok text sme použili ich písmo. Napriek tomu sa toto vyskytlo. Podali sme reklamáciu, aj keď vôbec sa nejedná o chybu výrobku ale skôr o chybu písma alebo programu a takáto banalita kazí celkový dojem inač výbornej knihy. Takýto prípad sa asi vyskytuje málokedy.

Saal Fotokniha
Tu je detail chyby, ale je to spôsobené fontom, nie chybnou tlačou

Do 24 hodín sme dostali odpoveď a riešenie reklamácie. Typ písma nám nevedeli odporučiť, pri ktorom sa táto chyba nevyskytne. Tak ideme skúšať a hrať sa s iným fontom. K ospravedlneniu sme dostali kód na znovu vytlačenie knihy. Za takéto promptné a rýchle riešenie im patrí tiež veľké +.

Hodnotenie služieb Saal Digital

+ extrémne rýchle dodávky
+ cena v pomere na kvalitu je bezkonkurenčná
+ rýchla odozva zákazníckeho servisu
+ výsledne produkty na vysokej úrovní
+ podpora riešení pre profesionálov (Photoshop, Indesign)
+ možnosť exportu do PDF súboru a kontrolnej tlače

– software pre bežných spotrebiteľov

Saal fotokniha

Prečítaj si ďalšie články

Curve karta

Bezplatná Curve karta: Keď jedna karta vládne všetkým

Od marca tohto roka bola spustená podpora kariet Curve aj pre Slovensko. Nevieš o čo ide? Tak čítaj ďalej.

Curve card

Už iba jedna karta na cestách

Karta Curve nie je štandardná banka. Nemáš tu žiaden účet, ale rieši to, keď máš viac platobných kariet a nechceš ich zbytočne nosiť so sebou. Všetky svoje karty vieš nahradiť iba jednou. A nedávno pridali aj významnú aktualizáciu.

Reštaurácia Nobile

Kúsok Gruzínska v centre Bratislavy

Z našej dovolenky z Gruzínska sme si doniesli veľa zážitkov, ktoré si si mohol aj ty prečítať. A ako každá krajina, má táto tiež svoju špecifickú kuchyňu, ktorá nám až neuveriteľné chutila. O to väčšie nadšenie bolo, keď sme objavili v Bratislave reštauráciu, ktorá ponúka jedlo z tejto krajiny.

Aliexpress

Skúsenosti z nakupovania cez Aliexpress

Veľa ľudí sa obáva nakupovania cez nejaké čínske portály. Samozrejme tiež nenakupujeme v hocakom eshope. V skutočnosti máme iba dva. Jeden z ních DealEXtreme a druhý Aliexpress. V minulosti sme nakupovali len cez DealEXtreme ale v Aliexpress je zas opodstatne väčšia ponuka.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.