Skip to content

Šranecké piesky: Slovenská púšť je na Záhorí

CK Knirsch 29. augusta 2019

Približná doba čítania: 6 minút

Chcel si niekedy navštíviť púšť? Kvôli tomu ani nemusíš cestovať ďaleko. Jedna takáto púšť sa nachádza aj na Slovensku. Na africkej Sahare sme už boli, tak teraz sme sa vybrali na tú našu.

Kde sa nachádza Slovenská púšť

Táto slovenská púšť sa nachádza približne 60km severne od Bratislavy vo vojenských lesoch na Záhorí. Tieto viate piesky sa tu rozkladajú na rozlohe vyše 570km². Piesok privial vietor z rieky Moravy pred viac ako 2.6 mil. rokmi.

Púšť sa nachádza vo vojenskom obvode Záhorie, a preto je dobré si pred návštevou tohto územia skontrolovať harmonogram vojenských cvičení. Oblasť ktorú sa chystáme navštíviť slúži ako dopadová plocha pre vzdialenejšie strelnice.

Oznam
To, že vstupuješ na vojenské územie ťa upozorní aj informačná tabuľa. Tá odporúča si skontrolovať či neprebieha vojenské cvičenie.

Zachované územie

Je to síce paradox, ale práve vojenská činnosť prispieva k ochrane tohto územia. Tým, že sa tu nemôže vo veľkom stavať, ťažiť drevo či pestovať poľnohospodárske rastliny, tak územie si dlhodobo zachováva svoj pôvodný charakter a flóra i fauna tu má napriek občasnému rachotu presne to, čo potrebuje.

Oblasť je začlenená do chránených území členských krajín EÚ (Natura 2000), keďže sa tu nachádza aj niekoľko významných živočíchov a rastlín.

Vojenské územie
Z každej strany cesty je železničná závora, aj keď koľajnice sa tu nenachádzajú. Závora je uzavretá, keď prebiehajú ostré streľby. Neradíme ju vtedy ignorovať

Pár zaujímavosti o našej púšti

Aby sa púšť ešte viac nerozširovala na Záhorí, dala Mária Terézia vysadiť v záhorských pieskoch borovice. Ak si všimneš, túto púšť lemujú bohato nasadené stromy, ktoré slúžia aj ako vymedzovací priestor pre vojenské cvičenia.

Povráva sa, že tu nemecký Wehrmacht trénoval svoje africké operácie v rokoch 1940 až 1944. Osobitne vojská Afrika korps, ktoré následne boli nasadené na boje v severnej Afrike. Takisto aj v 90. rokoch 20. storočia nacvičovali Američania svoju operáciu Púštna búrka. Aj práve vďaka tomu bol tento vojenský výcvikový priestor dlho neprístupný.

Šranecké piesky
Ak budeš mať trochu šťastia, mihne sa pred tebou aj Jašterica zelená.

Vysoké teploty a púšť nie je dobrá kombinácia

Kedy je najlepší čas na návštevu Slovenskej púšte? Predovšetkým vtedy, keď neprebiehajú žiadne ostré streľby. To máme splnené. Vonku je 31°C v tieni. Priam ideálne podmienky, aby sme sa cítili ako na Sahare! Zbalíme niekoľko litrov vody a vyrážame. Volíme zaujímavejšiu trasu cez Lozorno, Rohožník do Plaveckého Mikuláša, kde odbáčame smerom na Lakšársku Novú Ves. Po približne 3.5km stojíme na voľnej ploche pri Slovenskej púšti.

Šranecké piesky
Uprostred augusta sa tu konala akcia “Sahara Slovakia” a ešte sme našli pozostatky z tejto udalosti

Možností parkovania je neúrekom. Nemusíš zaparkovať len pri ceste, ale keď je závora otvorená, tak môžeš zájsť aj hlbšie do vnútra. Len skús ostať na pevnom podklade, lebo sa ti môže stať, že s autom zapadneš do piesku a potom veľmi ťažko sa odtiaľ vyhrabeš.

Piesok je všade okolo nás. A aj na miestach, ktoré sme nechceli. Celé naše oblečenie vrátane topánok je plné piesku. Trochu sme asi podcenili prípravu. V tomto teple sa tu nedajú žiadne extra túry robiť. Po 15 minútach vzdávame aj návštevu tzv. oáz s jazierkami. Lepšie urobíme, keď toto miesto navštívime znova niekedy na jeseň, keď teploty budú rozumnejšie. Určite by sa tu uživil nejaký sprievodca s ťavami 🙂

Púšť nie je len piesok kam oko dovidí

Možno máš o púšti trochu skreslenú predstavu z filmov, ktoré prezentujú púšť, ako nekonečné pieskové duny. Skôr opak je pravdou, ako sme sa presvedčili na našom výlete do púšte v Maroku. Púšte predstavuje najmä kamenistá rovina a kde tam sú nejaké pieskové duny. A áno, aj stromy rastú na Sahare. Iba 19% plochy Sahary je piesočnatej! A podobne to vyzerá aj na tej našej slovenskej púšti. Piesku je tu naozaj dosť, ktorých celistvosť prerušujú nasadené stromy. A ak sa posnažíš, aj nejaké tie piesočné duny nájdeš. Ak si si predstavoval púšť, ako práve z filmov, tak to musíš zájsť do Číny, do púšte Taklamakan. Na ploche 327 000 km² je 85% povrchu tvorených piesočnými dunami vysokými až 300m. Preto v nej nenájdeš žiadne cesty a názov púšte sa dá preložiť ako “miesto odkiaľ sa nikto nevráti živý”.

Prečítaj si ďalšie články

Z Urban Marketu

December v Bratislave

Doslova neznášam davy ľudí, aj keď nie sa vždy tomu dá vyhnúť. Na Vianočné trhy na Hlavnom námesti nechodím a snažím sa tomu vyhnúť. Každý rok je to o tom istom. Našťastie tento rok aspoň tomu dali nejakú podobu a predajné stánky boli zosúladené. Síce som tam bol, ale iba som tadiaľ prechádzal. Ale existujú…

Kameňolom, Devín

Gronárska zátoka

Asi tá najkrajšia Dunajská zátoka sa nachádza pri kameňolome pod Devínskou cestou. Na samotný výbežok do toku rieky nevedie žiadna značená turistická trasa a len málo ľudí vie, že sa sem dá pohodlne dostať.

Koliba, Kamzík, Bratislava

Výhľad z Kamzíka: Bratislava ako na dlani

Televízna veža Kamzík na Kolibe predstavuje neoddeliteľnú súčasť Bratislavy ktorú už vidieť z diaľky. Už pri ceste domov po diaľnici vždy vyhliadame túto stavbu. Len čo ju vidíme, vieme, že za chvíľu sme doma. Po viac ako 5 rokoch sme sa rozhodli znova navštíviť túto dominantu Bratislavy. Hlavne sme boli zvedaví či poskytované služby, ceny…

Pieskový kopec

Popod Devínsku kobylu: Výlet pre každého

Sandberg je významným miestom na svetovej úrovni. Určite si o ňom už niekedy počul a možno si ho ešte nestihol navštíviť. Keď budeš pokračovať ďalej po modrej turistickej značke necelých 15 minút, narazíš na ďalšie schované zákutia o ktorých mnohí ani netušia že sa nachádzajú v ich blízkosti.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.