Skip to content

Biela mešita v Bolgar

Bolgar, ruské tajomné moslimské mesto, o ktorom si pravdepodobne nikdy nepočul!

Približná doba čítania: 6 minút

Malebná slovanská krajina na južnom cípe Balkánu, známa svojimi plážami, ružami a lyžiarskymi strediskami. To je pravdepodobne prvá vec, ktorá ťa napadne, keď počuješ “Bolgar”. Ale počul si už o druhom Bulharsku? O tom uprostred Ruska?

V skutočnosti má Bulharský národ menej známeho bratranca ukrytého vo vnútrozemí autonómnej republiky Tatarstan: Bolgar. Hoci je možno menej známy, Bolgar má nemenej slávnu históriu, je to jedno z najstarších miest v Rusku.

Trochu z histórie

Dlho pred Mongolmi ovládala eurázijské stepi veľká turkická ríša, Prabulhari, ktorých štát sa sústredil okolo Azovského mora (dnešné Rusko a Ukrajina). Boli známi tým, že boli rovnako zruční v budovaní štátu ako v zbrojení a všade, kam vkročili, stavali mohutné kamenné citadely. Za vlády legendárneho chána Kubrata sa protobulharská ríša rozprestierala na väčšine pobrežia Čierneho mora.

Po Kubratovej smrti sa však jeho piati synovia rozhodli rozísť a každý sa vydal iným smerom, aby riadil svoj štát. Dvaja najúspešnejší boli Asparuch, ktorý založil dnešné Bulharsko, a Kotrag, ktorý putoval na sever pozdĺž Volgy.

Nakoniec sa Kotragovi Bulhari usadili na príjemnom kúsku zeme pozdĺž rieky Volgy a založili veľké mesto Bolgar, skutočnú euroázijskú metropolu. Po niekoľkých výpravách proti svojim susedom založili Volžskí Bulhari, ako sa im začalo hovoriť, obrovskú ríšu v srdci Ruska.

V roku 922 panovník Ajdaj Chán konvertoval na islam a investoval do výstavby medres a mešít. Medzitým sa jeho štát stal jedným z hlavných uzlov na obchodných trasách Hodvábnej cesty. Náhrobné kamene svedčia o veľkej židovskej a arménskej komunite a cestovatelia ako ibn-Fadlán si pochvaľovali chánov dôraz na vzdelanie. Bolgar sa stal centrom islamskej civilizácie vo východnej Európe.

Mongoli a Rusi sa rýchlo posunuli vpred a Bolgar stále zostáva dôležitým miestom v rámci Ruska. Zvyšky mesta ležiace na pokojnom ohybe rieky Volgy zahŕňajú kamenné citadely, mešity a hrobky, ktoré svedčia o silnom štáte zručnom v kamenárstve.

Tieto pozostatky Volžského Bulharska sa považujú za pôvod všetkých moslimov žijúcich dnes pozdĺž Volgy, najmä Tatárov a Baškirov. Raz ročne navštevujú Bolgar v rámci náboženskej púte známej ako “malý hadždž”. Mnohí Tatári sa dodnes považujú predovšetkým za Bulharov.

Národný význam

Bolgar nie je len regionálnou pamiatkou. Je to oficiálna pamiatka svetového dedičstva UNESCO uznaná ako neoddeliteľná súčasť histórie celého ruského národa. V skutočnosti bol Bolgar prvou chránenou pamiatkou v celom Rusku.

V júli 1722 Peter Veľký osobne nariadil tatárskemu gubernátorovi, aby toto miesto obnovil: “Pán gubernátor! Počas nášho pobytu v Bolgar sme videli, že starobylé bolgarské zvonice sú zničené a treba ich obnoviť. Z tohto dôvodu teraz pošlite dvanásť alebo pätnásť murárov.”

Ide o to, že skôr než bol Zimný palác, Kremeľ alebo Novgorod, bol tu Bolgar, domov tajomnej civilizácie, ktorá kedysi ovládala východnú Európu. Takže pri najbližšej návšteve Ruska si určite urob odbočku do Tatárskej autonómnej republiky a objav Bolgar, ktorý sa ukáže byť oveľa dôležitejší, než by si si myslel.

Biela mešita, Bolgar

Biela mešita

Výstavba mešity sa začala začiatkom 90. rokov 20. storočia. Pozemok, ktorý bol vybraný na stavbu, bol opusteným močaristým miestom. Preto prvou úlohou stavebných robotníkov bolo vyčistiť terén. Architektmi mešity Bulgar sú Valerij Voginov a Jevgenij Prokofiev.

Moslimský chrám má veľmi originálnu kompozíciu. Sú v ňom skombinované rôzne objekty líšiace sa výškou, ktoré sa do seba diagonálne zarezávajú od juhozápadu na severovýchod. Mešita má podľa tradície oddelené vchody a miestnosti pre mužov a ženy. Hlavná modlitebná sála sa nachádza na druhom poschodí, zatiaľ čo miestnosť pre ženy je na prvom. Minaret je vysoký 35 metrov. Celý komplex je postavený z bielych tehál spolu s 1200 ton mramoru, ktoré akoby ladili s obytnými blokmi, ktoré sú okolo mešity. Odborníci opisujú mešitu Bulgar ako moderný moslimský chrám s racionalistickým dizajnom.

Biela mešita, Bolgar

Mešita je prístupná pre všetkých. Veriaci aj turisti do nej môžu voľne vstúpiť. V strede námestia sa nachádza vodná nádrž. V jej vodách sa odráža veľkolepá Biela mešita.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 99.256 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km