Skip to content

Bouvetov ostrov

Asi najosamelejšie miesto na svete. Dodnes sem nevstúpilo ani 100 ľudí. Treba veľkú dávku odvahy a aj financií.

Približná doba čítania: 2 minúty

Bouvetov ostrov nachádzajúci sa medzi Antarktídou a južnou Afrikou leží 2 260 kilometrov od najbližšieho osídleného miesta a je tak najodľahlejším ostrovom sveta (patrí Nórsku). Pokiaľ sa k nemu niekedy dostaneš, zistíš, že je extrémne nehostinný. V jeho strede leží vulkán pokrytý ľadom, ktorý vybuchne priemerne 300 krát za rok.

Bouvetov ostrov

Ostrov bol objavený v roku 1739, je však natoľko odľahlý, že bol omylom “stratený” na ďalších 70 rokov. Až do roku 1927, kedy ho preskúmali Nóri, na neho nikto nevstúpil. V roku 1964 bola na ostrove objavená opustená záchranná loď bez označenia krajiny pôvodu. Zo zásob, ktoré na palube boli zanechané, bolo jasné, že tu skutočne niekto bol. Bežne sa lode pohybujú vo vzdialenosti 1 609 kilometrov od ostrova, záchranný čln bol však vybavený len pádlami a nemal plachtu. I cez rozsiahle hľadanie neboli nájdené žiadne stopy ani telá. Bez posádky záchranného člna na ostrov dodnes vstúpila necelá stovka ľudí.

Bouvetov ostrov

Pokiaľ máš neobmedzený rozpočet, najlepší spôsob dopravy na ostrov je letieť helikoptérou z paluby lietadlovej lode a opatrne pristáť na zamrznutej pôde. Bouvetov ostrov je nórskym teritóriom, takže tu platia nórske zákony.

Antarktída ponúka ďalšie miesta

Antarktída - Krátke info

, vlajka

Úradné jazyky: angličtina
Rozloha: 14200000 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Medzinárodný kód krajiny: ATA/AQ
Internetová doména: .aq
Predvoľba telefónneho čísla: +672