Skip to content

Vulcan Point

Rajská krása jazera Taal na ostrove je v rozpore s obrovským nebezpečím, ktorý je v jeho strede: veľmi aktívna sopka, ktorá si už vyžiadala tisíce životov, len počas nečinnosti od posledného výbuchu v roku 1977 po ďalší výbuch v roku 1991. S 33 zaregistrovanými výbuchmi je sopka Taal druhou najaktívnejšou sopkou na Filipínach a súčasťou tichomorského “ohnivého kruhu”, čo je veľká časť Tichého oceánu známa svojimi zemetraseniami a aktívnymi sopkami.

Napriek aktívnej seizmickej činnosti, je toto miesto medzi turistami veľmi obľúbené. K pobrežiu ostrova Taal sa cestujúci dostanú loďou, odkiaľ sa na túru môžu vydať peši, alebo koňmo.

Taal Volcano

Ale sopka Taal je viac než to. Oblasť má niekoľko zvláštnych geologických prvkov, ktoré lákajú návštevníkov z celého sveta. Spôsob usporiadania je ako ruská matrioška. Na filipínskom ostrove Luzon sa nachádza jazero Taal. V tom jazere je sopka Taal Volcano.

Na vrchole sopke, 300 metrov nad morom, sa nachádza kotlina známa ako kaldera vytesaná z hory pred stotisíc rokmi. Samotná kaldera je naplnená vodou a vytvára najväčšie kráterové jazero na svete. V strede kráterového jazera je malý ostrov Vulcan Point, ktorý je jedným z kužeľov sopky Taal. Titul “najväčší ostrov tretieho rádu” je vyústením logiky, že je to ostrov v jazere, na ostrove, ktorý je v jazere, na ostrove, ktorý je súčasťou súostrovia v Tichomorí.

Ostrov tretieho rádu
Pochopíš to? Ak nie, kliknutím na obrázok si otvoríš miesto v Google Maps.

12. januára 2020 vybuchla sopka Taal, ktorá si vyžiadala smrť 39 ľudí. Erupcia spôsobila, že kráterové jazero vyschlo a zmizlo. Pravidelné prehliadky možno tak nebudú v blízkej budúcnosti realizovateľné, kým sa oblasť nezotaví.

Vulcan Point, San Nicolas, Philippines
14.0092282,120.9960969
Stiahni si KML súbor
Filipíny - Krátke info

Pilipinas
Miestny názov: Pilipinas
Hlavné mesto: Manila
Úradné jazyky: filipínčina
Štátne zriadenie: prezidentská konštitučná republika
Dátum vzniku: 12. jún 1898
Rozloha: 299764 km²
Mena: filipínske peso
Kód meny: PHP
Kurz (za 1 € dostaneš): 57.21 PHP
Medzinárodný kód krajiny: PHL/PH
Internetová doména: .ph
Predvoľba telefónneho čísla: +63

Blízke miesta do +/- 300km