Skip to content

Mount Erebus

Oheň sa stretáva s ľadom na najjužnejšej sopke na Zemi.

Približná doba čítania: 2 minúty

Keď anglický polárny výskumník James Clark Ross prvý krát zbadal túto sopku v roku 1841, pomenoval ju po svojej lodi. Sopka sa však prejavila ako skutočný Erebus z gréckej mytológie, ktorý bol synom boha temnoty Chaosu.

Hora, ktorá nesie Erebusovo meno, je 3 974 metrov vysoká aktívna sopka kypiaca horúcou lávou. Jedná sa o podivnú vojnu ohňa a ľadu, z horúcej lávy stúpa teplo a plyn o teplote až 927 °C, ktoré rozpúšťajú sneh a vytvárajú ľadové jaskyne.

Od roku 1979 sa spodná časť sopky Erebus považuje za hrobku, pretože toho roku výletné lietadlo z Nového Zélandu narazilo do hory a všetkých 257 pasažierov na jeho palube zomrelo. Lietadlo sa pohybovalo v zóne arktického splývania obzoru mimo vytýčenú trasu. Hoci po páde lietadla nasledovali rozsiahle záchranné práce, jeho vrak je dodnes zaklinený v hore. Neďaleko stoji pamätný kríž spoločne s časovou schránkou naplnenou odkazmi od príbuzných obetí.

Hoci je sopka neustále aktívna (občas z nej lietajú kusy rozhorúčených kameňov), Mount Erebus je v lete horolezcom prístupný. Vstup na miesto pádu lietadla je povolený jedine v prípade, že máš potvrdenie od príslušného novozélandského úradu.

Antarktída ponúka ďalšie miesta

Antarktída - Krátke info

, vlajka

Úradné jazyky: angličtina
Rozloha: 14200000 km²
Časové pásmo: UTC +12:00
Medzinárodný kód krajiny: ATA/AQ
Internetová doména: .aq
Predvoľba telefónneho čísla: +672

Blízke miesta do +/- 300km