Skip to content

Cintorín pirátov

Tento malebný ostrovný cintorín je miestom posledného odpočinku desiatok slávnych pirátov.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na malom ostrove Ile Sainte-Marie, štyri míle od pobrežia východného Madagaskaru, ležia kosti pirátov, ktorí v 17. a 18. storočí terorizovali moria.

Približne 100 rokov bol ostrov Ile Sainte-Marie mimo sezóny domovom približne 1 000 pirátov. Nedávno objavená mapa z roku 1733 ho označuje jednoducho ako “ostrov pirátov”. Tento krásny tropický ostrov, ktorý sa nachádza v blízkosti východoindickej obchodnej cesty, bol vďaka početným zálivom a zátokám ideálnym miestom na ukrývanie lodí. Piráti z celého sveta žili v drevených chatrčiach ozdobených vlajkami, ktoré označovali, ku ktorej “posádke” patria. Bol to pirátsky raj. Boli tu miestne ženy, ktoré uspokojovali ich túžbu, a množstvo tropického ovocia, ktoré uspokojovalo ich hlad.

Keď niektorý z pirátov zomrel, pochovali ho na malebnom cintoríne na vrchole kopca v palmovom tieni s výhľadom na vodu. Dnes sa tu zachovalo 30 náhrobných kameňov vrátane niekoľkých s lebkou a/alebo skríženými kosťami, medzinárodným symbolom pirátstva. Legenda hovorí, že vo veľkej čiernej hrobke na cintoríne je pochovaný neslávne známy William Kidd, ktorý za trest za svoje podlé činy sedí vzpriamene. V skutočnosti bol pochovaný v Anglicku, ale jeho legendárna loď Adventure Galley (znovuobjavená v roku 2000) zostala zakotvená neďaleko ostrova a jeho korisť je vraj pochovaná niekde v okolitom mori. Vyhliadka na neobjavený poklad z najmenej pol tucta zdokumentovaných vrakov lodí pri pobreží dodnes láka odvážnych prieskumníkov.

Cintorín pirátov

Piráti sa z ostrova Ile Sainte-Marie dostali koncom 17. storočia, keď sa ho násilím zmocnili Francúzi. V roku 1960 bol ostrov vrátený Madagaskaru. Dnes je Ile Saint-Marie prosperujúcou turistickou destináciou. Rozpadávajúci sa cintorín, ktorého hroby z polovice pokrýva vysoká tráva, je prístupný verejnosti. Je to ironicky pokojné a tiché miesto plné kostí násilných a nepokojných mužov.

Madagaskar ponúka ďalšie miesta

Madagaskar - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Madagasikara
Hlavné mesto: Antananarivo
Úradné jazyky: malgaština, francúzština
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 26. jún 1960
Rozloha: 587041 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ariary
Kód meny: MGA
Kurz (za 1 € dostaneš): 4672.47 MGA
Medzinárodný kód krajiny: MDG/MG
Internetová doména: .mg
Predvoľba telefónneho čísla: +261