Skip to content

Väzenie Kara

Toto podzemné väzenie, navrhnuté ako labyrint, bolo vytvorené bez mreží a dverí.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na začiatku 18. storočia bolo postavené väzenie Kara (Habs Qara) za vlády sultána Ismaila bin Šarífa. Je to rozsiahle podzemné väzenie v marockom meste Meknes. Jeho najneobvyklejšou vlastnosťou je, že mu chýbali dvere a mreže, ale predpokladá sa, že nikto nikdy neutiekol.

Jeho neprehliadnuteľnosť napriek chýbajúcim mrežiam a dverám bola spôsobená jeho zložitým labyrintovým dizajnom. Väzenie názov dostalo podľa portugalského väzňa, ktorému bola poskytnutá sloboda pod podmienkou, že postaví väzenie, v ktorom by mohlo byť väznených viac ako 40 000 väzňov.

Vchod sa nachádza v Ismaili Qasba, ale labyrint pokračuje dlhé kilometre. Niektorí veria, že je to zhruba veľkosť samotného mesta, zatiaľ čo iní tvrdia, že sa dostaneš do mesta Taza, vzdialeného približne 150 kilometrov východne od Meknes. Podľa legiend sa tím francúzskych prieskumníkov pokúsil odhaliť rozsiahlosť väzenia a už sa nikdy nevrátili.

Každá sála žalára obsahovala niekoľko chodieb, ktoré viedli do inej haly, tá do druhej a potom zas do inej. Obsahovali niekoľko otvorov v strope v rôznych rozostupoch, kde boli nešťastníci hádzaní do väzenia. To prakticky znemožnilo útek väzňov.

Prison de Kara

Postupom času prestalo väzenie fungovať a bolo využívané ako sklad potravín. Dnes je časť bývalej väznice prístupná verejnosti, jej skutočný rozsah však stále nie je známy.

Maroko ponúka ďalšie miesta

Maroko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al Maghrib
Hlavné mesto: Rabat
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 2. marec 1956
Rozloha: 446550 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.79 MAD
Medzinárodný kód krajiny: MAR/MA
Internetová doména: .ma
Predvoľba telefónneho čísla: +212

Blízke miesta do +/- 300km