Skip to content

Tsingy de Bemaraha

Kamenné katedrály na Madagaskare sú zázrakom prírody a zároveň sídlom nádherných tvorov

Približná doba čítania: 4 minúty

Madagaskar je výnimočné miesto. Štvrtý najväčší ostrov na svete je domovom mnohých endemitov, ako sú lemuri a fosy, nehovoriac o stovkách pôvodných druhov vtákov, žiab, jašteríc, plazov a hmyzu. Vďaka svojej biologickej rozmanitosti si ostrov vyslúžil prezývku „ôsmy kontinent“. Avšak aj na madagaskarské pomery je národný park Tsingy de Bemaraha zvláštnosťou.

Spomedzi rozmanitých prírodných oblastí krajiny je to najneobvyklejší les z kameňa, ktorý sa vyznačuje vápencovými „katedrálami“, pod ktorými sa darí niektorým skutočne pozoruhodným živočíchom. Krasové oblasti sa nazývajú „tsingy“, čo v preklade znamená „miesto, kde sa nedá chodiť naboso“ alebo „chodiť po špičkách“. Vápencové útvary, ktoré vznikli pred 200 miliónmi rokov z mušlí a koralov, sa vynorili z morského dna a pred piatimi miliónmi rokov ich začala erodovať dažďová voda – výsledkom je rozsiahly terén špicatých, zubatých a ostrých kamenných veží, popretkávaných stromami, ktoré vyrastajú z dna ukrytého na ich úpätí.

Lokalita zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO je taká neprístupná, že jej väčšia časť bola nedostupná až do 90. rokov 20. storočia, keď bolo založené združenie Antsika, ktoré pomáha krajine chrániť a zveľaďovať tento prírodný zázrak. V spolupráci s Malgašmi nainštalovali sieť via ferrata z oceľových lán, kolíkov a rebríkov a vyškolili miestnych obyvateľov, aby bezpečne sprevádzali návštevníkov.

Tsingy De Bemaraha National Park

Park sa nachádza na západe krajiny a je dlhý takmer 100 kilometrov a široký niečo vyše 40 kilometrov. Tsingy de Bemaraha, v ktorom zostalo len 10 percent madagaskarských lesov, poskytuje bezpečné útočisko endemickým druhom. Na juhu parku sa tiahne roklina rieky Manambolo, ktorá je domovom starobylých cintorínov, a vďaka množstvu podzemných riek a prameňov je táto zložitá krajina schopná zachovať veľkolepý život. V parku s fosílnymi nálezmi žije viac ako desať druhov lemurov, 50 druhov plazov, 90 druhov vtákov a stovky rastlín.

Cesta do parku je dlhá a krkolomná po prašných cestách. Návštevníci sa prevážajú cez krokodílmi obsadené rieky Tsiribihina a Manambolo a potom prechádzajú cez Aleju baobabov, najznámejší strom Madasgaru. Skutoční dobrodruhovia sa môžu rozhodnúť pre plavbu na kanoe po rieke Tsiribihina lemovanej mangrovníkmi.

Tsingy De Bemaraha National Park

Samotná túra sa začína v typickom suchom listnatom lese, ktorý je domovom lemurov a chameleónov. V skutočnosti je to jediné známe miesto na svete, kde žije chameleón listnatý Antsingy, a jediný suchý les, ktorý je domovom madagaskarskej vlhovky. Hlbšie do vnútra je terén čoraz skalnatejší, až sa čoskoro objaví obrovská kamenná stena. Odtiaľto dobrodruhovia šliapu medzi medzerami a plazia sa horizontálne jaskyňami. Pod zemou sa dokonca môžete ponoriť do podsvetia vápencových jaskýň s hrubými koreňmi stromov, ktoré sú hlboko zapustené, a hľadať skryté vodné zdroje, ktoré tu tečú. Nad nimi sa tí, ktorí sa snažia zdolať zdanlivo nedobytné, snažia čo najlepšie napodobniť lemura; šplhajú po rebríkoch, chodníkoch a kolíkoch smerom k svetlíku.

Po hodinách šplhania nahor, tvoria vrcholy kamennú pevnosť vysokú 140 metrov s lanovýmy mostomi. Skaly sa tiahnu až k obzoru ako mimozemské chrámy, stromy sa kývajú na stoických útvaroch a lemure poskakujú z veže na vežu a prechádzajú z jedného lesa do druhého. Toto je Madagaskar v jeho najčistejšej podobe; nečakane nádherný.

Tsingy De Bemaraha National Park

Madagaskar ponúka ďalšie miesta

Tsingy de Bemaraha

Madagaskar - Krátke info

Miestny názov: Madagasikara
Hlavné mesto: Antananarivo
Úradné jazyky: malgaština, francúzština
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 26. jún 1960
Rozloha: 587041 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ariary
Kód meny: MGA
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR MGA
Medzinárodný kód krajiny: MDG/MG
Internetová doména: .mg
Predvoľba telefónneho čísla: +261

Blízke miesta do +/- 300km