Skip to content

Opustené lietadlo na Bali

Niekto nechal Boeing 737 na poli na juhu Bali.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na juhu ostrova Bali sa nachádza Boeing 737. Nie je na letisku ani v hangári. Namiesto toho sa nachádza na poli neďaleko vápencového lomu a nikto celkom nevie, ako sa tam lietadlo dostalo.

Opustené lietadlo sa nachádza neďaleko južného pobrežia polostrova Bukit na Bali. Je to len kúsok od diaľnice Raya Nusa Dua Selatan a iba päť minút od populárnej a malebnej pláže Pandawa. Inými slovami, lietadlo nie je úplne skryté pred svetom.

O to zvláštnejšie je, že sa zdá, že nikto nevie, ako sa tam dostalo. Človek by si myslel, že si niekto všimne prílet Boeingu 737 do poľa blízko hlavnej cesty, ale … nie.

Niktorý miestny hovoria, že lietadlo bolo určené na prestavbu na turisticky príjemnú reštauráciu. podľa všetkého však majiteľovi došli peniaze a nechal svoj Boeing 737 pomaly hrdzavieť medzi ošarpanou chatou a niekoľkými prepravnými kontajnermi.

Okrem toho sa o opustenom lietadle vie iba málo. Je možné, že bolo zakúpene a znova zostavené na mieste, kde je teraz, čo by aspoň čiastočne vysvetľovalo, prečo ho nikto nevidel prichádzať na miesto.

Lietadlo sa teraz stalo samostatnou turistickou atrakciou. A napodiv to nie je jediné opustené lietadlo, ktoré môžeš na indonézskom ostrove navštíviť. Asi päť kilometrov na sever leží ďalší opustený Boeing 737, hneď vedľa Dunkin’ Donuts.

O histórii lietadla

Samotné lietadlo Boeing 737 pôvodne prevádzkovala spoločnosť Arkia Israeli Airlines v roku 1983 (registrované pod číslom 4X-BAC). Následne bolo prenajaté spoločnosti Dan-Air v Anglicku v rokoch 1983/85 (registračné čislo G-BLDE. Táto letecká spoločnoť bola zlúčena s British Airways v roku 1992). Potom spoločnosť Arkia predala lietadlo v roku 1993 spoločnosti Mandala Airlines, ktorá s ním lietala do roku 2007 (registračné číslo PK-RII, je stále viditeľné na krídlach). Mandala Airlines ukončila činnosť v roku 2014. Lietadlo uskutočnilo svoj posledný let v 10/2008

Indonézia ponúka ďalšie miesta

Indonézia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Indonesia
Hlavné mesto: Jakarta
Úradné jazyky: indonézština, angličtina, holandčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. august 1945
Rozloha: 1904569 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: indonézska rupia
Kód meny: IDR
Kurz (za 1 € dostaneš): 17278.297 IDR
Medzinárodný kód krajiny: IDN/ID
Internetová doména: .id
Predvoľba telefónneho čísla: +62

Blízke miesta do +/- 300km