Skip to content

Národný pamätník zimnej vojny

Venovaný fínskym jednotkám, ktoré počas konfliktu zatlačili sovietske sily.

Približná doba čítania: 2 minúty

V novembri 1939 zaútočil Sovietsky zväz na Fínsko pozdĺž hraníc od Severného ľadového mora po Fínsky záliv. Útok sa začal bez riadneho vyhlásenia vojny – Sovietsky zväz zrejme dúfal, že jeho invázia do Fínska bude rovnako jednoduchá ako do neďalekých pobaltských štátov Estónska, Lotyšska a Litvy. To bol začiatok zimnej vojny.

National Memorial to the Winter War

Napriek tomu, že sily Sovietskeho zväzu mali výraznú početnú prevahu, Fínom sa v skutočnosti podarilo úspešne odraziť vojská Sovietskeho zväzu a potom, keď bola v roku 1940 podpísaná Moskovská mierová zmluva, si udržali väčšinu svojho územia.

National Memorial to the Winter War

Táto socha stojí pred veliteľstvom ozbrojených síl v Helsinkách ako národný pamätník zimnej vojny. Je dielom Pekku Kauhanena a od novembra 2017 stojí na Kasarmitori v Kaartinkaupunki. Prezident Martti Ahtisaari odhalil sochu pri príležitosti 78. výročia Zimnej vojny. Guľovitý podstavec sochy obsahuje 105 fotografií, ktoré poukazujú na udalosti Zimnej vojny. Viditeľnosť snímok však nie je vždy taká, ako sa pôvodne predstavovalo. Od odhalenia ju trápi vlhkosť, ktorá kondenzuje na vnútornej strane kruhových okien a zhoršuje viditeľnosť fotografií vo vnútri.

National Memorial to the Winter War

Pamätník je vyjadrením vďaky za cenný prínos veteránov a všetkých ostatných, ktorí sa podieľali na vojnovom úsilí fínskeho ľudu. Pamätník bol navrhnutý na pamiatku viac ako 25 000 Fínov, ktorí počas zimnej vojny položili životy za svoju krajinu.

Fínsko ponúka ďalšie miesta

Fínsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Suomi
Hlavné mesto: Helsinki
Úradné jazyky: fínčina, švédčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 6. december 1917
Rozloha: 338424 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FIN/FI
Internetová doména: .fi
Predvoľba telefónneho čísla: +358

Blízke miesta do +/- 300km