Skip to content

Clippertonov ostrov

Opustený ostrov, ktorý bola kedysi domovom vražedného tyrana.

Približná doba čítania: 3 minúty

Ostrov Clipperton je taký odľahlý, že dokonca aj “najprecestovanejší muž” Guinnessovej knihy rekordov nemal možnosť sa sem dostať inak ako plavbou. Z faktického hľadiska je atol vo východnom Pacifiku rovnako nehostinný ako ťažko dostupný: pôda je neúrodná, bez sladkej vody a zo všetkých strán ho obklopujú zradné útesy. Vzhľadom na to všetko, je to stále palmami obrastený, lagúnami lemovaný raj s krištáľovými vodami známy tým, že sa tu vyskytuje obrovská populácia krabov a morského vtáctva.

Clippertonov ostrov

Ostrov Clipperton má však temnú minulosť. V roku 1906 spoločnosť na ťažbu guána (áno, aj také existujú), ktorú spoločne prevádzkovali britské a mexické záujmové skupiny, uskutočnila prvý pokus o kolonizáciu ostrova v jeho dlhej histórii. Dnes ho spravuje Francúzsko ako menšie odľahlé územie.

Na ostrove bolo dočasne umiestnených sto mužov a žien, ktorí dobre vedeli, že ich prežitie bude závisieť od dodávok potravín z mexickej pevniny. Všetko išlo podľa plánu, až kým mexická občianska vojna neprerušila pozornosť dodávateľov… na dlhé roky.

Clippertonov ostrov

Pomaly, ale isto všetci muži, až na jedného, zomreli buď na podvýživu, alebo na neúspešné pokusy o útek: Victoriano Álvarez. Ako posledný žijúci muž sa vyhlásil za “kráľa” a začal zotročovať, vraždiť a znásilňovať zvyšné ženy a deti.

Jeho vláda teroru trvala nejaký čas, až kým sa nakoniec ženy nespikli a úspešne mu dali dávku jeho vlastnej medicíny a vdova po bývalom kapitánovi lode ho zabila. Nakoniec tri ženy a sedem detí zachránila z ostrova prechádzajúca loď v roku 1917.

Clippertonov ostrov

Odvtedy sa neuskutočnili žiadne pokusy o trvalé osídlenie Clippertonu a násilná minulosť ostrova zostáva väčšine ľudí neznáma.

Francúzska Polynézia ponúka ďalšie miesta

Francúzska Polynézia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Polynésie française
Hlavné mesto: Pape‘ete
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: depedencia
Dátum vzniku: 1. január 1842
Rozloha: 4167 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: CFP frank
Kód meny: XPF
Kurz (za 1 € dostaneš): 119.332 XPF
Medzinárodný kód krajiny: PF
Internetová doména: .pf
Predvoľba telefónneho čísla: +989