Skip to content

Vallée de Mai

Na seychelských ostrovoch je viacero endemických druhov. Napr. najväčšie semeno na svete....

Približná doba čítania: 2 minúty

Praslin je druhým najväčším zo 155 seychelských ostrovov. Je to raj plný hustej vegetácie a osamotených pláží omývaných priezračnou, kľudnou vodou. V strede ostrova sa nachádza les Vallée de Mai, domov veľmi neobvyklého palmovníka lodoicey syechelskej. Táto endemická palma má najväčšie smená na svete, ktoré môžu vážiť až 27 kilogramov, avšak nápadne sú najmä svojim tvarom. Jednoducho povedané vyzerajú ako ženský zadok.

V roku 1881 sa anglický generál a oddaný kresťan Charles Gordon dostal na ostrov, na ktorom našiel tieto zmyselné semená. Bol ich tvarom tak zaskočený, že došiel k záveru, že lodoicea seychelská je v skutočnosti strom poznania dobra a zla a jeho orechy sú pôvodným zakázaným ovocím. To teda znamenalo, že Vallée de Mai je rajskou záhradou.

Napriek tomu že geograficky jeho teória úplne nesedela, semená vyzerajú skutočne dosť eroticky na to, aby si nálepku zakázaného ovocia zaslúžila. Orechy získali povesť afrodiziaka a sú symbolom plodnosti, čo z nich robí obľúbený suvenír. V roku 2012 vyhlásila seychelská vláda zákaz vývozu semien z krajiny, kvôli rozkvetu nelegálneho pytliactva a predaja. Aby si mohol jedno domov odviezť, budeš si ho musieť kúpiť od licencovaného predajcu a získať povolenie k vývozu. Cena ale nie je zanedbateľná!

Pokiaľ ti stačí si semená len prehliadnuť, pri výlete do Vallée de Mai ich iste zbadáš veľa. Možno taktiež zahliadneš čiernych papagájov, ktorí sú ohrozeným druhom vyskytujúcim sa len na ostrove Praslin.

Najväčšie semeno na svete
Tomuto 27 kilovému semenu sa prezýva “oriešok lásky”

Seychely ponúka ďalšie miesta

Seychely - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sesel
Hlavné mesto: Victoria
Úradné jazyky: kreolčina, angličtina, francúzština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. júna 1976
Rozloha: 459 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: seychelská rupia
Kód meny: SCR
Kurz (za 1 € dostaneš): 15.562 SCR
Medzinárodný kód krajiny: SYC/SC
Internetová doména: .sc
Predvoľba telefónneho čísla: +248

Blízke miesta do +/- 300km