Skip to content

Domy na ulici Baldwin

Jedna z najstrmších ulíc na svete vyzerá, akoby sa po nej zosúvali domy.

Približná doba čítania: 2 minúty

Vďaka neobratnému mestskému plánovaniu sa obytná ulica Baldwin Street v novozélandskom Dunedine stala známou ako jedna z najstrmších ciest na svete a určite sa zdá, že ak by existovala ulica, ktorá by bola strmšia, bola by to stena.

Keď bolo mesto Dunedin prvýkrát naplánované, urobili to urbanisti ešte v Londýne, ktorí na mapu jednoducho nalepili systematický mriežkový systém bez ohľadu na skutočnú topografiu. Výsledkom bolo množstvo ulíc, ktoré sa ocitli priamo na extrémne strmých kopcoch. Namiesto toho, aby sa strmosť zmiernila, cesty sa jednoducho postavili v ohromujúco strmom sklone. Baldwin Street sa stala najextrémnejšou obeťou tohto nepremysleného plánovania mesta a na dlhé roky si vyslúžila Guinnessov rekord ako najstrmšia ulica na svete. V júli 2019 bol titul svetového rekordu udelený ulici Ffordd Pen Llech v Harlechu vo Walese, čím Baldwin Street zostala na druhom mieste.

Domy na ulici Baldwin

Zdá sa, že ulica je na svoju povesť patrične hrdá. Každoročne sa na ulici koná viacero charitatívnych podujatí vrátane zábavného behu na podporu telesnej zdatnosti, pri ktorom ľudia bežia hore a potom dole šokujúco namáhavou tristometrovou ulicou (v najstrmšom bode až 34,8°), a ešte čudnejšieho podujatia, pri ktorom sa po ulici v spustia guľaté čokoládové cukríky a vyhráva tá, ktorá sa dokotúľa prvá.

Domy na ulici Baldwin

Nový Zéland ponúka ďalšie miesta

Nový Zéland - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Wellington, Nový Zéland
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 25. november 1947
Rozloha: 268021 km²
Časové pásmo: UTC +12:00
Mena: novozélandský dolár
Kód meny: NZD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.788 NZD
Medzinárodný kód krajiny: NZL/NZ
Internetová doména: .nz
Predvoľba telefónneho čísla: +64