Skip to content

Dos du Dragon

Tento skalnatý výbežok pokrytý machom vyzerá ako mýtické zviera odpočívajúce vo vode.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na severovýchodnom cípe ostrova Grande Comore, skalnatom výbežku vyčnievajúcom do Indického oceánu, sa rozbíjajú vlny. Miestni obyvatelia tento prírodný útvar oddávna nazývajú „Dos du Dragon“, teda dračí chrbát. Hrebeň je posiaty voľne stojacimi kameňmi, ktoré majú podobu dračej chrbtice. Dokonca aj mach, ktorý obklopuje kamene, pomáha predať tento vzhľad a vytvára dojem zelených šupín.

Dos du Dragon

Všetky tri komorské ostrovy vrátane ostrova Grande Comore, na ktorom sa nachádza Dos du Dragon, vznikli pred miliónmi rokov v dôsledku sopečnej činnosti. Na ostrove Grande Comore sa nachádzajú dve sopky – väčšia Mount Karthala, ktorá naposledy vybuchla v roku 2006, a sopka La Grille. Dos du Dragon pravdepodobne vznikol počas dávnej, nezaznamenanej erupcie.

Nikto nevie, ako a kedy sa výbežok začal nazývať Dračí chrbát. Okrídlené, hadom podobné príšery sú votkané do folklóru Komorských ostrovov a ďalších východoafrických kultúr. Existuje svahilská legenda o sedemhlavom hadovi Pembe Miuri, z ktorého kože sa vytvára báječná látka podobná hodvábu, a tanzánijský netopierí okrídlený Popobawa, démon, ktorý útočí na tých, ktorí v neho neveria – dokonca ešte aj dnes. Západná predstava šupinatého, oheň chrliaceho okrídleného draka však pravdepodobne prišla s príchodom francúzskych kolonizátorov začiatkom 17. storočia.

Dos du Dragon

Nech už je pôvod názvu akýkoľvek, je nesporné, že výbežok veľmi pripomína spiaceho draka odpočívajúceho pod vlnami. Dnes je pozdĺž chrbta hrebeňa vybudovaný chodník, po ktorom sa môžete prejsť a sami si vytvoriť predstavu o tom, ako hrebeň vyzerá.

Komory ponúka ďalšie miesta

Dos du Dragon

Komory - Krátke info

Miestny názov: Comores
Hlavné mesto: Moroni
Úradné jazyky: komorčina, francúzština, arabčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 6. júla 1975
Rozloha: 2235 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: komorský frank
Kód meny: KMF
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR KMF
Medzinárodný kód krajiny: COM/KM
Internetová doména: .km
Predvoľba telefónneho čísla: +269

Blízke miesta do +/- 300km