Skip to content

Lac Sale

Legenda hovorí, že toto odľahlé jazero "bez dna" vzniklo prekliatím.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pri malej dedinke Mitsamioli na severnom cípe ostrova Grand Comore sa v kráteri len pár metrov od krištáľového oceánu nachádza tyrkysové jazero so slanou vodou. Toto malé jazero, známe ako Lac Salé alebo Lac Niamawi, pravdepodobne vzniklo v dôsledku sopečnej činnosti neďalekej hory Karthala v 16. storočí.

Miestne legendy však majú aj iný príbeh o vzniku takzvaného “bezodného” jazera. Rozpráva sa, že do dediny Niamawi prišiel svätý muž alebo čarodejnica, ktorí žiadali vodu, ale všetci ich odmietli. Čarodejnica z pomsty mestečko prekliala a odsúdila jeho obyvateľov na hnev vybuchujúcej sopky. Keď sa láva a popol rozplynuli, jazero nahradilo teraz už zatopené mestečko. Novší príbeh hovorí, že ešte v roku 1977 sa skupina belgických potápačov, ktorí dúfali, že preskúmajú kráter, ponorila do jazera a už sa nikdy nevynorila.

Lac Sale, Komory

V priebehu dňa sa zdá, že jazero mení farbu, od akvamarínovej po tmavú zelenomodrú. Na hornom okraji krátera sa nachádza vrstva sopečnej horniny. Jazero je naďalej krásnou turistickou lokalitou pre návštevníkov aj miestnych obyvateľov a okolo krátera sa vinie krátky chodník, ktorý ponúka výhľad na rozľahlý oceán za ním a na neďaleký sopečný kopec.

Komory ponúka ďalšie miesta

Komory - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Comores
Hlavné mesto: Moroni
Úradné jazyky: komorčina, francúzština, arabčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 6. júla 1975
Rozloha: 2235 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: komorský frank
Kód meny: KMF
Kurz (za 1 € dostaneš): 491.968 KMF
Medzinárodný kód krajiny: COM/KM
Internetová doména: .km
Predvoľba telefónneho čísla: +269

Blízke miesta do +/- 300km