Skip to content

Gidan Rumfa

Prejdite sa históriou a navštívte tento palác, v ktorom sa vystriedali stáročia moslimských vládcov.

Približná doba čítania: 3 minúty

Emirov palác v Kane, postavený v 15. storočí, je najdlhšie pretrvávajúcim sídlom vládnucej moci v subsaharskej Afrike. V jazyku hausa je palác známy ako Gidan Rumfa podľa sultána Muhammada Rumfu, za ktorého bol palác postavený, alebo Gidan Sarki, čo v preklade znamená „emírov dom“. Areál sa v súčasnosti rozprestiera na ploche 33 akrov; Je centrom mesta Kano a považuje sa za jeden z najlepšie zachovaných príkladov tradičnej hauskej architektúry v Nigérii.

V tradičnej hauskej architektúre sú spojené rodinné domy považované za mikrokozmos mesta alebo mestečka, doplnené múrmi, vstupnou bránou a viacerými obytnými priestormi navrhnutými okolo otvoreného nádvoria. Dômyselne vyrezávané vežičky pred domom, nazývané Zankwaye, v minulosti označovali prestíž a spoločenské postavenie. Hoci časti paláca boli začiatkom 19. storočia prestavané, keď kalifát Sokoto porazil vo vojne hauské kráľovstvo, viac ako 500 rokov po pôvodnej stavbe Gidan Rumfa sú stále vystavené pôvodné Zankwaye. Dnes v jeho obytných priestoroch sídli súčasný emir Aminu Ado Bayero II. a celý komplex obsahuje niekoľko škôl, obytných budov, kancelárií, záhrad a mešít.

Návštevníci najlepšie urobia, ak si výlet do Gidan Rumfa zladia so slávnym festivalom Durbar v Kane, štvordňovou oslavou, ktorá sa koná po sviatku Eid al-Fitr na konci ramadánu a Eid al-Adha na konci každoročnej púte Hajj. Festival má kontroverzný pôvod a spája dôležitosť predkoloniálnej kultúry jazdectva s predstavením, ktoré vymysleli britskí koloniálni guvernéri a ktoré malo posilniť pocity lojality a vlastenectva s nepriamou vládou udržiavanou imperializmom.

Emir Palace, Kano

Jazdecké zameranie slávností siaha do 14. storočia, pričom každý deň sa oslavuje dômyselnou jazdou na koni, ktorú do rôznych štvrtí mesta uskutočňuje emir so svojím sprievodom. Druhý deň osláv Durbar sa koná Jahi, prelomový jazdecký pozdrav emírovi jeho jazdcami v scéne, ktorá priťahuje tisíce divákov vďaka dramatickému nástupu koní. Jahi sa koná pred bránami Gidan Rumfy a jeho pôvod siaha až k sultánovi Muhammadovi Rumfovi.

Nigéria ponúka ďalšie miesta

Gidan Rumfa

Nigéria - Krátke info

Miestny názov: Nigeria
Hlavné mesto: Abuja, Nigéria
Úradné jazyky: angličtina, igboština, hauština, jorubčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 1. október 1960
Rozloha: 923768 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: naira
Kód meny: NGN
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR NGN
Medzinárodný kód krajiny: NGA/NG
Internetová doména: .ng
Predvoľba telefónneho čísla: +234