Skip to content

Kalmár v múzeu Te Papa

V múzeu Te Papa je vystavená jediná kompletná kolosálna chobotnica na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Kalmár Hamiltonov je podobne ako krakatica obrovská celkom gigantické stvorenie. Kalmár Hamiltonov je kratší, ale za to ťažší ako krakatica. Žije v hĺbke okolo 900 metrov v úplnej temnote antarktických vôd. Prvé indície o jeho existencii prišli vo forme dvoch chápadiel pokrytých prístavkami vo vnútri žalúdka vorvaňa. Do roku 2007 boli zaznamenané a chytené len tri Kalmáre Hamilton.

Vo februári 2007 lovila novozélandská rybárska loď San Aspiring neďaleko Rossovho ľadového šelfu, keď niečo nezvykle silne zatiahlo za rybársku šnúru. Posádka ju vytiahla na hladinu a na jej konci našla 454 kilového kalmára odmietajúceho pustiť zakusnutého patagónskeho zubáča. Rybári vedeli, že narazili na niečo jedinečného, vzali preto kalmára na palubu, zmrazili ho a vyrazili späť na Nový Zéland.

Múzeum Te Papa vo Wellingtone sa zaoberá umením, históriou, prírodou a maorskou kultúrou. V múzeu kalmára s radosťou prijali, celý rok ho však nechali v mraziacom boxe, než ho vedci pomaly rozmrazili v špeciálnej nádrži s ľadom a slanou vodou. 60 hodinové rozmrazovanie bolo vysielané v priamom prenose.

Najprv sa odhadovalo, že kalmár meria 9 metrov, neskôr však bola zaznamenaná dĺžka 4.2 metra; obrovský rozdiel zrejme vznikol posmrtným zmrsknutím chápadiel. Prezývku Messie dostal kalmár po latinskom názve Mesonychoteuthis hamiltoni. Dnes je vystavený v akváriu v múzeu Te Papa. Tu tiež zistíš, že má tri srdcia, otočné prísavky a pažerák prechádzajúci stredom mozgu v tvare americkej šišky.

Nový Zéland ponúka ďalšie miesta

Nový Zéland - Krátke info

Nový Zéland, vlajka

Hlavné mesto: Wellington, Nový Zéland
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 25. november 1947
Rozloha: 268021 km²
Časové pásmo: UTC +13:00
Mena: novozélandský dolár
Kód meny: NZD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.747 NZD
Medzinárodný kód krajiny: NZL/NZ
Internetová doména: .nz
Predvoľba telefónneho čísla: +64

Blízke miesta do +/- 300km