Skip to content

Jacksonov chlieb Rēwena

Táto pekáreň predáva tradičný maorský chlieb. 

Približná doba čítania: 2 minúty

Rodina Georgea Jacksona už po celé generácie pečie s pomocou toho istého “chrobáka”. Tento chrobák je vlastne kvások. Typický kvások je kombináciou múky, zemiakovej kaše a vody, v ktorej sa varili. Po skvasení a zmiešaní s ďalšou múkou a vodou vznikne rēwena, tradičný maorský kvások.

Rēwena

Pomocou chrobáka svojej prababky Jackson založil pekáreň na výrobu sladkej aj kyslej parāoa, teda chleba. Stále vlastní liatinovú pec, ktorú používala jeho stará mama, hoci chlieb, ktorý predáva zákazníkom, pečie v štandardných obdĺžnikových formách. 

Zemiaky aj pšenica sa na Nový Zéland dostali až v 18. storočí, ale Maori si ich rýchlo osvojili a adaptovali na základné potraviny. Status Rēweny ako kultúrneho a kulinárskeho symbolu v posledných rokoch vzrástol spolu s ďalšími tradičnými potravinami, ktoré boli dlho prehliadané hlavným prúdom.

Rēwena

Jackson vo svojom malom obchode ponúka aj tradičný smažený chlieb a hāngi, taniere s mäsom a zeleninou varené v pare. Najväčšiu pozornosť si však získala rēwena. V júni 2022 si UNESCO v rámci projektu Chleby kreatívnych miest vybralo Jacksonov chlieb rēwena, aby reprezentoval mesto Whanganui.

Rēwena

Nový Zéland ponúka ďalšie miesta

Nový Zéland - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Wellington, Nový Zéland
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 25. november 1947
Rozloha: 268021 km²
Časové pásmo: UTC +12:00
Mena: novozélandský dolár
Kód meny: NZD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.806 NZD
Medzinárodný kód krajiny: NZL/NZ
Internetová doména: .nz
Predvoľba telefónneho čísla: +64

Blízke miesta do +/- 300km