Skip to content

Kuvajtské vodárenské veže

Jedinečne navrhnuté vodné veže v Kuvajt City vyzerajú ako z retro sci-fi.

Približná doba čítania: 4 minúty

Okolo mesta Kuvajt je rozmiestnených šesť skupín pútavých vodných veží. Päť z nich sa skladá z pruhovaných hríbovitých veží a v šiestej sa nachádzajú veže, ktoré vyzerajú, akoby sa chystali vzlietnuť k Alfe Centauri, aj keď v štýle retro sci-fi.

Kuwait Water Towers

V roku 1953 mesto zriadilo dve veľké zariadenia na destiláciu morskej vody. Chýbajúci systém rozvodu vody potrubím však znamenal, že táto voda sa musela k zákazníkom prepravovať v cisternách. Preto bola v roku 1965 švédska inžinierska firma poverená vybudovaním moderného systému distribúcie vody, ktorý by spojil destilačné zariadenia s mestom Kuvajt a rozsiahlym systémom vodných veží postavených okolo mesta.

Vtedajší kuvajtský emir, šejk Jaber Al-Ahmed, však nechcel len tak hocijaké vodojemy. Chcel stavby, ktoré by zároveň plnili funkciu umeleckých diel – orientačných bodov, ktoré by všetkým, ktorí sa na ne pozrú, vdýchli pocit modernosti a technologického pokroku.

Kuwait Water Towers

Firma predložila niekoľko návrhov veží a boli vybrané dva typy. V piatich skupinách, pozostávajúcich celkovo z 31 veží, sa nachádzajú takzvané hríbové veže, dokončené v roku 1976. Tieto vertikálne odizolované veže skutočne pripomínajú huby, ktoré sú podopreté na stĺpoch rôznej výšky. Každá betónová nádrž má objem 3 000 metrov kubických, pričom skupiny sú umiestnené na strategických miestach v meste.

Dôvodom návrhu hríbov bolo čiastočne vytvoriť akúsi piliérovú halu, v ktorej by sa pod obrovskými hubami nachádzal tieň v púštnej oblasti. Zámerom bolo vytvoriť v areáli pod nimi krajinné záhrady, ale nie všetky skupiny boli zatiaľ takto upravené.

Kuwait Water Towers

V prípade šiestej a poslednej skupiny veží chcel Amir niečo ešte pôsobivejšie, pretože tie mali stáť na viditeľnom mieste v zálive oproti Amirovmu palácovému komplexu. Inžinierska firma predložila niekoľko návrhov a Amir si vybral jeden, ktorý by vôbec nevyzeral nepatrične v retro sci-fi mestskej krajine.

Táto skupina troch veží, známa jednoducho ako Kuvajtské veže, bola dokončená v roku 1979. Najväčšia z nich je 185-metrová betónová “ihla”, ktorá po celej dĺžke nesie dve gule. Samotné gule sú obložené smaltovanými oceľovými plechmi, usporiadanými do špirálovitých vzorov a v ôsmich odtieňoch modrej, zelenej a sivej farby – dizajn bol zvolený tak, aby imitoval mozaikové povrchy islamských kupolí.

Kuwait Water Towers

Najnižšia, ale najväčšia guľa je rozdelená na dve časti; v jej hornej polovici sa nachádza reštaurácia, banketová sála a krytá záhrada, zatiaľ čo v dolnej polovici je veľká nádrž. Druhá a najvyššia guľa neobsahuje žiadnu vodu, namiesto toho slúži ako otočná vyhliadková plošina a kaviareň. Druhá veža je vysoká 146 metrov a slúži len ako vodná veža. Tretia veža je holá ihla bez gule, ale nachádza sa v nej vybavenie a osvetlenie, ktoré osvetľuje ostatné dve veže.

Kuvajt ponúka ďalšie miesta

Kuvajt - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al-Kuwait
Hlavné mesto: Kuvajt
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: monarchia
Dátum vzniku: 19. jún 1961
Rozloha: 17818 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: kuvajtský dinár
Kód meny: KWD
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.329 KWD
Medzinárodný kód krajiny: KWT/KW
Internetová doména: .kw
Predvoľba telefónneho čísla: +9659

Blízke miesta do +/- 300km