Skip to content

Domy mudhif

Obrovské domy z rákosia vyrobené v močiaroch a v južnej časti Iraku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Po tisíce rokov slúžili v južnom Iraku veľké, klenuté budovy mudhif postavené z rákosia ako ceremoniálne centrá Madanov alebo Arabov z mokradí. V týchto budovách sa tradične odohrávali svadby, súdy, náboženské oslavy i stretnutia obyvateľov.

Mudhif sa stavia tak, že Madanovia nazbierajú zväzky rákosia, ktoré ohnú do oblúkov. Tieto klenuté stĺpy potom tvoria základnú konštrukciu budovy. Medzi ne naskladajú rohože zo spleteného rákosia a tím sa vytvoria steny i strecha zároveň. Šejkovia jednotlivých kmeňov potom od rodín vyberajú príspevky na udržiavanie dedinského mudhifu.

Po vojne v Zálive roku 1991 nechal Saddám Husajn mokrade vysušiť ako pomstu všetkým, ktorí do nich po zapojení v protivládnych povstaniach utiekli. Z mokradí sa skoro stala púšť. To zapríčinilo značné problémy pri zháňaní potravy a na 100 000 Madanov bolo donútených opustiť tradičný spôsob života.

Keď bol roku 2003 Husajn porazený, boli odstránené hrádze a voda sa do mokradí začala pomaly vracať. Neskôr však vody zase ubudlo kvôli výstavbe priehrad a závlahových systémov. Malé komunity Madanov sa do mokradín vátili, ich život tu však nie je vôbec jednoduchý.

Irak ponúka ďalšie miesta

Irak - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Iracká republika
Hlavné mesto: Bagdad
Úradné jazyky: arabčina, kurdčina, turkménčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 3. október 1932
Rozloha: 437072 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: iracký dinár
Kód meny: IQD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1407.299 IQD
Medzinárodný kód krajiny: IRQ
Internetová doména: .iq
Predvoľba telefónneho čísla: +964

Blízke miesta do +/- 300km