Skip to content

Kilauea

Kilauea je v súčasnosti jeden z najaktívnejších vulkánov na svete.

Približná doba čítania: 5 minút

Kilauea, ústredný bod sopečného národného parku na Veľkom ostrove (Havaj), je jedna z najaktívnejších sopiek na Zemi. Na prvý pohľad ani nevyzerá ako hora, je dosť plochá a chýba jej výraznejší vrchol. Väčšinu dvadsiateho storočia však predvádzala jedny z najpôsobivejších sopečných divadiel. Občas sa v kaldere na jej vrchole objavia bublajúce lávové jazerá, inokedy z puklín tryskajú lávové fontány do výšky 300 m.

Kilauea

Od roku 1952 je aktívna takmer nepretržite s výnimkou krátkej prestávky medzi rokmi 1982 a 1983. Potom sa väčšina aktivity presunula z hlavnej kaldery a kráteru Halema’uma’u do východnej riftovej zóny, kde sa objavili nové prieduchy a dočasné praskliny, z ktorých prúdi láva do nížiny na juhovýchodnom pobreží a nezriedka pri tom zablokuje cesty alebo pohltí domy. Osobitne dramatické sú lávové prúdy, ktoré dorazia až do oceána a pri kontakte horúcej červenej lávy so studenými vodami oceána vzniká jedinečné divadlo.

Po roku 2008 vzniklo v prieduchu v kráteri Halema’uma’u nové lávové jazero, ktoré občas dokonca pretečie do krátera. Inokedy, keď je hladina lávy nižšia, len potme žiari na oranžovo a unikajú z neho sírne plyny.

Aktivita sopky dosiahla od mája 2018 vrchol. Objavili sa nové trhliny, láva zničila mnoho domov a 2 000 obyvateľov sa muselo evakuovať. Prúdy lávy vyprázdnili lávové jazero Halema’uma’u, ktoré sa vzápätí počas masívneho výbuch zrútilo do seba. Tým sa úplne zmenil vzhľad krátera. Sopečný národný park sa musel zavrieť a čiastočne sa otvoril až v auguste 2018, keď erupcie utíchli. Tým sa skončila najdlhšia zaznamenaná aktívna fáza trvajúca 35 rokov.

Halemaumau Crater

V súčasnosti prebiehajú v parku práce na obnove ciest a chodníkov, aby sa mohol znovu otvoriť ako predtým. Niektoré prvky parku sú však naďalej neprístupné (ako dno kaldery) alebo navždy zmizli. Môže to platiť aj pre bývalé múzeum Jaggar v observatóriu stojacom priamo na okraji kaldery, odkiaľ bol skvelý výhľad na Halema’uma’u. No po udalostiach z roku 2018 je podložie príliš nestabilné a múzeum museli evakuovať. Obsah sa však podarilo zachrániť, a tak je veľká šanca, že sa objaví v novej podobe na nejakom inom mieste.

K atrakciám, ktoré sa znovu otvorili, patrí aj lávový tunel Thurston. Je to podzemný kanál, ktorým kedysi prúdila láva, ale jej ložisko sa už vyčerpalo. Tunel, ktorý po nej ostal, je taký veľký, že by ním mohli jazdiť autá.

Halemaumau Crater

Národný park je plný ďalších zaujímavostí od kráterov a lávových prúdov až po oblasti pri pobreží, kde láva vytvorila úplne novú pevninu. Je tu tiež mnoho turistických trás s rôznym stupňom náročnosti. V minulosti bola Kilauea jedným z miest, kde ste sa mohli relatívne bezpečne priblížiť k lávovému prúdu, keďže láva tiekla pomerne pomaly, nevybuchovala a neprskala. Od augusta 2018 to však už neplatí. Zistilo sa, že prázdne priestory pod Kilaueou sa opäť zapĺňajú magmou a koncom decembra 2020 sa skutočne obnovila aktivita v Halema’uma’u. Vzniklo tu aj nové lávové jazero. Tak či onak, kým sa niekam vydáte, radšej si skontrolujte situáciu na internetovej stránke národného parku a zistite si posledné novinky a informácie o uzáverách.

Jedinečnou atrakciou tejto sopečnej krajiny na juhu ostrova Havaj je prelet vrtuľníkom ponad národný park. Ponúkajú ho rôzne agentúry, pričom najmenej jedna používa vrtuľníka bez dverí, takže sa pri fotografovaní nemusíte zapodievať odrazom skla a môžete si vychutnať vietor vo vlasoch. Uvidíte najnovšie lávové prúdy a zmeny v krajine a mono sa vám pošťastí spozorovať aj oranžovú žiaru lávy, napríklad v kráteri Pu’u O’o.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -10:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.071 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km