Skip to content

Malé Curaçao

Na tomto strašidelnom karibskom ostrove duchov zostali len vraky lodí, ruiny a korytnačky.

Približná doba čítania: 4 minúty

Po dvoch hodinách plavby smerom na juhovýchod od starej holandskej karibskej základne Curaçao môžu záujemcovia nájsť opustený ostrov.

Nazýva sa Klein Curaçao (holandsky „malý“) a je to strašidelný ostrov, ktorý je už celé generácie neobývaný. Na tichom, plochom koralovom atole s rozlohou len niečo vyše pol štvorcovej míle sa nachádza len opustený maják, vraky lodí, ktoré sa nepodarilo zachrániť, niekoľko rozpadnutých starých kamenných budov a pohrebisko. Zatiaľ čo mnohé opustené ostrovy pripomínajú tropické raje, Klein Curaçao je strašidelné, vetrom ošľahané miesto.

Maják, kedysi natretý žiarivou koralovou ružovou farbou, bol postavený v roku 1850. Stojí osamelo v strede ostrova a dnes je opustený. Drevené schody na vrchol majáka sú stále neporušené, rovnako ako dve poschodia izieb, v ktorých bývali strážcovia majáka; bez prírodného zdroja tečúcej vody to muselo byť bezútešné miesto na život a prácu. V roku 1888 sa tu nemecké námorníctvo pokúsilo vybudovať základňu v rámci nádejnej cisárskej kolonizácie Nemeckého Karibiku, ale odvrátili ich od toho poveternostné podmienky odľahlej výspy, keď tropická búrka zmietla prvé základy prístavu.

Ostrov v Karibiku

Klein Curaçao elegantne poukazuje na vplyv prírody na ostrov. Severná strana je tropickým rajom paliem, bielych pláží a krištáľovej vody. Južná, náveterná strana, ktorá je viac vystavená prírodným živlom, je neľútostným pobrežím s búšiacim príbojom a ošarpanými koralovými útesmi. Tu sa nachádzajú vraky lodí na ostrove Klein Curaçao. Na južnej pláži sa týčia hrdzavé zvyšky ropného tankera Maria Bianca Guidesman, ktorý tu v 60. rokoch minulého storočia stroskotal. Nemilosrdné vody Karibského mora ho postupne erodujú a polovica tankera sa už oddelila a odplavila. Vedľa Maria Bianca sa nachádzajú zvyšky kedysi nádhernej 30-metrovej luxusnej lode, ktorá sa surovo rozbila o ostré koralové útesy.

Na veľkej časti ostrova sú rozpadnuté kamenné stavby, ktoré vyzerali ako jednoduché obydlia, možno kedysi domov prechádzajúcich rybárov. Na severovýchodnom konci sa nachádza aj jednoduché pohrebisko, označené vybieleným jednoduchým dreveným krížom bez mena.

V súčasnosti ponúka jednodňové výlety niekoľko spoločností pôsobiacich zo susedného Curaçaa, ktoré sa na ostrov plavia katamaránom. Návšteva Klein Curaçao je návštevou odľahlého, strašidelného ostrova obklopeného vodami, kde bolo dlhé roky hlavným povolaním pirátstvo. A tu vám budú robiť spoločnosť len vraky lodí, korytnačky, jašterice a nádherne vyblednutý ružový maják, ktorý postupne chátra.

Curaçao ponúka ďalšie miesta

Malé Curaçao

Curaçao - Krátke info

Miestny názov: Curaçao
Hlavné mesto: Willemstad
Úradné jazyky: holandčina
Štátne zriadenie: konštituentná krajina Holandského kráľovstva
Dátum vzniku: 10. októbra 2010
Rozloha: 444 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: antilský gulden
Kód meny: ANG
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR ANG
Medzinárodný kód krajiny: CW
Internetová doména: .cw, .an
Predvoľba telefónneho čísla: +5999

Blízke miesta do +/- 300km