Skip to content

Atol Bikini

Miesto, kde sa zrodil atómový vek aj Godzilla a kde sa zrodili plavky.

Približná doba čítania: 2 minúty

Atol Bikini je ostrov v Mikronézii, ktorý sa nachádza približne na polceste medzi Havajom a Austráliou a mal by byť rajským miestom na Zemi. Jeho obyvatelia však boli násilne presídlení, keď ostrovy v roku 1946 získali Spojené štáty, a počas nasledujúcich 12 rokov krajina poslala na tento kúsok raja 23 jadrových bômb.

Atoll Bikini

Zo vzduchu je Bikini nedotknuté a krásne. Vegetácia sa od výbuchov nekontrolovane obnovila a je svieža a zelená. Niektoré viditeľné pozostatky domov, miest a cintorínov dávajú ilúziu, že na zemi stále existuje civilizácia, okrem malej výskumnej stanice, ktorú udržiava ministerstvo energetiky. Obnovili sa aj koralové útesy a veľká lagúna je príťažlivá a čistá.

Atoll Bikini

Počas prvého cvičného testu vodíkovej bomby na Bikini bolo výbuchom kontaminovaných 23 členov posádky japonskej rybárskej lode, ktorí sa údajne nachádzali v bezpečnej vzdialenosti, a škandál, ktorý otriasol národom, bol epický. Nakoniec sa stal inšpiráciou pre film Godzilla, v ktorom rádioaktívne monštrum povstane z amerického jadrového testu a zaútočí na Japonsko. V roku 1968 USA predčasne označili ostrovy za bezpečné a dovolili obyvateľom vrátiť sa do svojich domovov. Úroveň kontaminácie však zostala nebezpečná a museli ich opäť odviezť.

Atoll Bikini

Pod priezračnou lagúnou sa nachádzajú pozostatky takmer tucta lodí potopených počas operácie Crossroads v roku 1946 a je možné a bezpečné – hoci pomerne drahé – navštíviť a potápať sa pri vrakoch, vrátane lietadlovej lode, bojovej lode. a ďalších. Samotný ostrov je tiež bezpečné navštíviť, ale vyhnite sa konzumácii kokosových orechov.

Marshallove ostrovy ponúka ďalšie miesta

Marshallove ostrovy - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Aolepān Aorōkin M̧ajeļ
Hlavné mesto: Majuro
Úradné jazyky: marshallčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 21. októbra 1986
Rozloha: 18143 km²
Časové pásmo: UTC +12:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.067 USD
Medzinárodný kód krajiny: MIL
Internetová doména: .mh
Predvoľba telefónneho čísla: +692