Skip to content

Malm-ova veľryba

Je to jedna z mála modrých veľrýb na svete, ktorá má otvorené čeľuste a umožňuje návštevníkom zostúpiť do salóna.

Približná doba čítania: 3 minúty

V roku 1865 sa na skalách Askimského zálivu neďaleko mesta Göteborg vyplavila mladá modrá veľryba. V tých pohnutých časoch sa vyplavené veľryby väčšinou nezachraňovali, ale zabíjali, a taký bol aj osud tejto veľryby.

Rybári, ktorí ako prví objavili úbohú uviaznutú veľrybu, začali procedúru tým, že jej vypichli oči, aby “nás nevidela”. Nasledujúce dva dni tvora metodicky sekali sekerou, bodali oštepom a strieľali, až nakoniec zomrela v mori vlastnej krvi.

Na druhý deň sa na mieste činu objavil August Wilhelm Malm, taxidermista a kurátor göteborského múzea, ktorý zviera od jeho vrahov odkúpil do svojej muzeálnej zbierky. Malm sa neuspokojil s tým, že veľrybu rozštvrtil a do múzea previezol len hlavné kusy, ale rozhodol sa, že ju musí mať celú a neporušenú. Na odtiahnutie veľryby na göteborské pobrežie boli potrebné tri parníky a dva člny na prepravu uhlia. Malm, ktorého privítali davy nadšených divákov, využil príležitosť, aby sa vyšplhal na hlavu svojho klenotu a prednášal o veľrybách.

Orgány veľryby sa konzervovali v sudoch na dvore múzea, jej koža sa niekoľko týždňov čistila, veľrybie chrupavky sa zavesili a nasolili a kostra sa vyvarila a vyčistila. Medzitým sa postavil veľký drevený rám v hrubom tvare veľryby a doplnil sa sklopnou čeľusťou. Koža sa natiahla na rám a upevnila mosadznými klincami ako kožená pohovka.

Sklápacia čeľusť bola vyrobená tak, aby sa dala otvoriť a umožnila návštevníkom zostúpiť do útrob zvieraťa, ktoré boli pohodlne vybavené lavicami, kobercami a závesmi na stenách. Malmská veľryba dlhé roky cestovala po Európe a lákala zvedavcov, aby si vyskúšali Jonášov osud, až sa napokon usídlila v göteborskom prírodovednom múzeu, kde sa nachádza dodnes.

Pôvodne mala veľryba neustále otvorenú čeľusť a táto atrakcia lákala ľudí zo širokého okolia. Niekedy v 30. rokoch 20. storočia sa našiel pár, ktorý sa v ňom “miloval”, a odvtedy sa múzeum rozhodlo, že sa bude otvárať len pri zvláštnych príležitostiach, ako napríklad v deň švédskych volieb. O zamilovaných nadšencoch prírodnej histórie sa predseda múzea vyjadril: “Musíme byť spokojní s tým, že túto výsadu si užili dvaja občania nášho mesta.”

Švédsko ponúka ďalšie miesta

Švédsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.213 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46

Blízke miesta do +/- 300km