Skip to content

Staré letisko Frankfurt nad Mohanom

Revitalizačné úsilie premenilo bývalý heliport americkej armády na rozľahlý mestský park.

Približná doba čítania: 3 minúty

Po druhej svetovej vojne, v obave pred sovietskou inváziou z východného Nemecka, premenili americké sily kedysi malebné letisko pri Frankfurte na americký vojenský heliport. Komplex bol vybudovaný pre pešiu divíziu umiestnenú v neďalekých kasárňach, ktorá spravovala veľké množstvo rôznych vrtuľníkov a lietadiel umiestnených v Bonames.

Staré letisko

Samozrejme, k invázii nikdy nedošlo a po uzavretí letiska v roku 1992 sa jeho využívanie roztrieštilo. Hangáre a budovy kontrolnej veže sa bezprostredne po odchode USA využívali ako dielne pre dlhodobo nezamestnaných a hasičské múzeum, ale trvalo celé desaťročie, kým mesto Frankfurt odkúpilo pozemky a lokalitu plne revitalizovalo.

Staré letisko

Dnes je Alter Flugplatz súčasťou GrünGürtel („zeleného pásu“), kruhu sviežich parkov, lesov a detských ihrísk obklopujúcich metropolu Frankfurt. Zostávajúcu betónovú dráhu využívajú korčuliari, kolobežkári, cyklisti aj kiteri. V budove bývalej veže sa nachádza kaviareň a v jednom z hangárov stále funguje hasičské múzeum. A čo je najlepšie, cez neďalekú rieku Nidda vedie novovybudovaný cyklistický chodník, ktorý spája Frankfurt s týmto dômyselne znovu využitým vojenským areálom.

Staré letisko

Od konca roka 2002 sa pristávacia dráha pomaly rozpadávala, aby si príroda zobrala späť svoje miesto a poskytla životný priestor hmyzu a drobnému vtáctvu. Z ďalších kusov rozbitého asfaltu sa stali lavičky. Západná tretina pristávacej dráhy bola úplne odstránená, aby sa vytvoril priestor pre viac zelene: na mieste bývalých pristávacích plôch pre vrtuľníky boli vysadené stromy a umiestnené biotopy s jazierkami.

Staré letisko

V roku 2005 získalo prestavané letisko Deutscher Landschaftsarchitektur-Preis, najvyššie národné ocenenie za krajinnú architektúru v Nemecku. Neskôr získalo aj ocenenia za detské ihrisko, architektonický počin a za ekologický, prírode prospešný dizajn.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Staré letisko Frankfurt nad Mohanom

Nemecko - Krátke info

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km