Skip to content

Mešita Arabanga

Prvá mešita v Ghane je známa ako "Mekka západnej Afriky".

Približná doba čítania: 2 minúty

Mešita Larabanga je najstaršia v celej Ghane, možno aj v celej západnej Afrike. Prežila stáročia napriek nepriaznivému počasiu a zlým stavebným projektom na rekonštrukciu.

Arabanga, Ghana

Ako hovorí legenda, maurský obchodník Ayuba cestoval v roku 1421 cez Saharu, keď prenocoval v dedine Larabanga. Vo sne dostal pokyny, aby v dedine postavil mešitu, a keď sa prebudil, základy už boli postavené. Mešitu postavil v tradičnom sudánsko-sahelskom štýle z blata a trstiny. Každá strana budovy mala samostatný vchod: jeden pre mužov, jeden pre ženy, jeden pre náčelníka Larabanga a jeden pre muezína, ktorý zvoláva komunitu na modlitbu.

Ayuba zostal v Larabange do konca svojho života, a keď jeho pozostatky pochovali pod neďalekým baobabom, hovorilo sa, že listy majú zvláštnu liečivú silu.

V 70. rokoch 20. storočia bola mešita značne schátraná a potrebovala rekonštrukciu. Rekonštrukčná čata naniesla na steny cement v nádeji, že ich spevní, ale zmes spôsobila, že vlhkosť prenikla do starých drevených trámov. Nasledovalo zamorenie termitmi a búrka zvrhla oslabený minaret. S podporou Svetového pamiatkového fondu, Rady pre múzeá a pamiatky Ghany a spoločnosti American Express potom pamiatkari zamestnali miestnych remeselníkov, aby napravili svoje chyby. Tí opatrne odstránili cement a nanovo nanesli bahennú masu podobnú tej, ktorú Ayuba použil pred 550 rokmi. Minaret bol prestavaný, steny boli zabielené a mešita bola obnovená do svojej pôvodnej krásy.

Dnes, možno aj kvôli chybám z 20. storočia, mešitu z veľkej časti udržiava miestna komunita. V starobylej budove sa stále konajú bohoslužby, no zároveň žnú zisky z množstva turistov, ktorí prichádzajú na toto sväté miesto.

Arabanga, Ghana

Ghana ponúka ďalšie miesta

Ghana - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ghana
Hlavné mesto: Akkra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 6. marec 1957
Rozloha: 239567 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: cedi
Kód meny: GHS
Kurz (za 1 € dostaneš): 16.06 GHS
Medzinárodný kód krajiny: GHA/GH
Internetová doména: .gh
Predvoľba telefónneho čísla: +233

Blízke miesta do +/- 300km