Skip to content

Tiébélé

V tejto africkej dedine sú steny náčelníkovho komplexu vymaľované krásnymi tradičnými vzormi.

Približná doba čítania: 2 minúty

Tiébélé, ktoré je približne vzdialené 20 kilometrov severne od hraníc s Ghanou, je známe v malej západoafrickej krajine Burkina Faso svojou suchalou, komplikovane vymaľovanými stenami domov a budov v komplexe šéfa komunity. V dedine žije etnikum Kassena, ktoré v tejto oblasti existuje už od 15. storočia.

Vzory na budovách v Cour Royale de Tiébélé maľujú zvyčajne ženy, sú dôležitým príkladom kultúrneho odkazu v Kassene. Na svoje diela používajú zmes bahna, kriedy a dechtu. Hotové maľby ešte potierajú ochrannou vrstvou vyrobenou z vyvarených luskov rohovníka obyčajného. Zdobenie stien týmito umeleckými výtvormi je komunitnou aktivitou, pričom na každej budove pracuje viac ako 15 žien. Toto špeciálne zaobchádzanie sa netýka iba domov. Vyzdobené sú aj mauzóleá pre zosnulých.

Architektúra samotných budov je typická aj pre väčšie etnikum Gurunsi. Steny sú hrubé a majú malé okná, aby boli chránený pred ľuďmi i podnebím. Budovy boli v minulosti stavané pomocou hliny, slamy a kravského hnoja, aj keď dnes volia radšej bahno, tehlu a kameň.

Burkina Faso ponúka ďalšie miesta

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Burkina Faso - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Burkina
Hlavné mesto: Ouagadougou
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 5. august 1960
Rozloha: 274200 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: frank BCEAO/CFA
Kód meny: XOF
Kurz (za 1 € dostaneš): 655.957 XOF
Medzinárodný kód krajiny: BFA/BF
Internetová doména: .bf
Predvoľba telefónneho čísla: +226

Blízke miesta do +/- 300km