Skip to content

Pamätník letu 772 spoločnosti UTA

Najvzdialenejší pamätník na svete venovaný obetiam katastrofy letu UTA 772

Približná doba čítania: 2 minúty

19. septembra 1989 vybuchla na palube letu 772 spoločnosti UTA do Paríža bomba, ktorú do lietadla preniesol líbyjský terorista, a zabila všetkých 170 pasažierov a zamestnancov na palube. Vrak lietadla sa roztrieštil a spadol na Saharu v regióne Ténéré v Nigérii, stovky kilometrov od najbližšieho mesta.

18 rokov po tragédii sa rodiny obetí do Ténéré vydali, aby tu postavili pamätník. Keď na miesto dorazili, zostatky lietadla stále ešte ležali v piesku.

Skupina strávila spoločne so 140 obyvateľmi najbližšieho mesta Agadez 6 týždňov životom v púšti a stavbou pomníka. Ten má tvar kruhu s priemerom 61 metrov, vo vnútri ktorého je silueta lietadla v skutočnej veľkosti. Pomník je z tmavého kameňa, ktorý sem bol dopravený zo 71 kilometrov vzdialeného mesta. Okolo obvodu kruhu leží 170 rozbitých zrkadiel, každý z nich symbolizuje jednu obeť tejto tragédie. Na sever od kruhu stojí vzpriamene krídlo lietadla, ktoré sem tvorcovia pamätníku preniesli zo 16 kilometrov vzdialeného miesta jeho dopadu. Na krídle je vyrytý zoznam mien všetkých 170 zomrelých.

Ténéré, Nigéria

Niekoľkodňová cesta k pamätníku je veľmi náročná, je možné ho však zahliadnuť z lietadla. Piesok pomaly pohlcuje zrkadlá i kamene tvoriace pomník.

Ténéré, Nigéria
Pomník môžeš vidieť aj na mapách Google

Niger ponúka ďalšie miesta

Niger - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Niger
Hlavné mesto: Niamey
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: vojenská diktatúra
Dátum vzniku: 3. august 1960
Rozloha: 1267000 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: frank BCEAO/CFA
Kód meny: XOF
Kurz (za 1 € dostaneš): 655.957 XOF
Medzinárodný kód krajiny: NER/NE
Internetová doména: .ne
Predvoľba telefónneho čísla: +227