Skip to content

Ming Kush

Táto dedina bola kedysi prosperujúcim sovietskym strediskom ťažby uránu, ale teraz je poloopustená a spustnutá.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ming Kush, čo v kirgizčine znamená “tisíc vtákov”, bolo oficiálne založené v roku 1955 ako priemyselné mesto postavené okolo uránovej bane. V čase najväčšieho rozmachu tu žilo približne 20 000 obyvateľov. Po rozpade Sovietskeho zväzu a zatvorení bane klesol počet obyvateľov na 2 000.

Dnes chudobná dedina chátra; mnohé domy sú prázdne a zabednené a úroveň radiácie môže dosahovať desaťnásobok normy. Hoci niektoré uhoľné bane sú stále aktívne, väčšina obyvateľov je nezamestnaná a žije z malých dôchodkov.

Min-Kush, Kirgizsko

Zatiaľ čo domy vo väčšine dedín sú zvyčajne postavené pre jednu rodinu a len zriedkakedy presahujú dve poschodia, budovy v Ming Kush sú minimálne trikrát alebo štyrikrát väčšie. Niektoré z nich boli vlastne paneláky, iné pravdepodobne slúžili pre administratívu. Teraz vyzerajú schátrané, ale kedysi museli byť ohromujúce. Niektoré z týchto budov boli úplne opustené, rozpadávajú sa a zarastajú vegetáciou.

Ďalej do kopca sa nachádza banské centrum. Je oplotené, ale je zrejmé, že tieto objekty niekto využíva ako útulky pre zvieratá a časti okolitej pôdy sa predtým skutočne obrábali. Polozasypaná budova nesie na fasáde dátum 1955. Ďalšia budova má v podlahe obrovské hlboké diery. Ďalšie budovy sú jednoducho zamknuté. 

Za hranicami mesta sa nachádzajú štyri haldy rádioaktívneho materiálu z mlyna. Najväčšia hromada, Tuyuk-Suu, sa nachádza v údolí a boli vybudované dva kanály na odklonenie potoka tečúceho v strede, aby sa zabránilo kontaminácii. Nedostatočná údržba viedla k tomu, že voda presakuje cez kanály, čím sa celá oblasť stala nebezpečnou. Aj ďalšie tri pilóty si vyžadujú údržbu. Na lúkach okolo háld sa voľne pasú kravy, ovce a kozy. 

Kirgizsko ponúka ďalšie miesta

Kirgizsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Кыргызстан
Hlavné mesto: Biškek
Úradné jazyky: kirgizština, ruština
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 199951 km²
Časové pásmo: UTC +6:00
Mena: kyrgizský som
Kód meny: KGS
Kurz (za 1 € dostaneš): 94.055 KGS
Medzinárodný kód krajiny: KG
Internetová doména: .kg
Predvoľba telefónneho čísla: +996

Blízke miesta do +/- 300km