Skip to content

Marib: V srdci Sábského kráľovstva

Niektoré legendy hovoria, že kráľovná zo Sáby, známa aj ako Sibyla alebo vládkyňa Bilkisu, vládla Etiópii a Egyptu. Dnes sa však vedci domnievajú, že pochádzala z Jemenu, krásnej a vtedy veľmi bohatej krajiny.

Približná doba čítania: 4 minúty

Uprostred územia beduínov, ktorí sa neriadia žiadnymi hranicami, leží bývalé hlavné mesto Sábského kráľovstva. Turisti sem už však po ceste, postavenej roku 1980 a spájajúcu Marib so San`á, nejazdia. Návštevu najslávnejšieho archeologického náleziska v Jemene znemožňujú milovníkom vykopávok súčasné nepokoje. Toto miesto stratené v púšti sa v 80. rokoch neuveriteľne vzmohlo, keď tu bola objavená ropa a vybudovaná priehrada. Okolo bývalej beduínskej dedinky vyrástlo rozkvitajúce mesto obklopené obilnými poliami a pomarančovými hájmi.

Marib, Jemen

Príbeh dnešného Marib sa v mnohom podobá príbehu jeho predchodcu, bývalého hlavného mesta Sabského kráľovstva. Oblasť starého Marib na východe Jemenu, v mieste, kde skoro nikdy neprší, bola osídlená od nepamäti. Miestny obyvatelia obhospodarovali pôdu vďaka vádí, vyschnutým riečiskám, ktoré sa sezónne plnila vodou. I staroveký Marib za svoj vznik vďačí jednému z najväčších vodných tokov, Vádí Doán. V 8. storočí pr. n.l. tu bola postavená priehrada, ktorá umožňovala zavlažovanie políčok na svojich brehoch. Po viac ako tisíc rokov bol Marib, kde žilo okolo 40 000 obyvateľov, dôležitou zastávkou karaván putujúcich po Kadidlovej ceste. Mesto bolo obohnané hradbami, pretože bolo potrebné sa brániť pred výpadmi susedných štátov. Marib odolal dokonca i Rimanom, keď v roku 25 pr. n.l. prenikli do južnej Arábie. Zhruba v 2. storočí n.l. sa však mesta zmocnili horské kmene. Vtedy už malo obdobie slávy za sebou, pretože pozemnú Kadidlovú cestu vytlačovala námorná doprava.

V 5. storočí sa Sábská ríša rozpadla a Marib stratil svoj význam. V období bezvládia nebol nikto, kto by sa staral o priehradu. Tá niekoľkokrát povolila, až sa v roku 570 definitívne pretrhla a už nebola potrebná. Udalosť znamenala koniec bývalého hlavného mest.

Marib, Jemen

Starý Marib zmizol na štrnásť storočí v púšti, pokiaľ ho znovu neobjavili prvé výpravy v 19. storočí. V tejto nespochybniteľnej kolíske juhoarabskej kultúry prebehli vykopávky jeden krát – v roku 1951! Bombardovanie počas občianskej vojny v 60. rokoch sa navyše na nálezisku podpísalo ešte výraznejšie ako zub času. Mesto na kopci by si zaslúžilo lepšiu starostlivosť. Pozostatky hlinených stavieb sú krehké rovnako ako stĺpy Chrámu mesačného božstva, ktorých hlavice sa rozpadli. Na niektorých stavebných kameňoch sa zachovali nápisy v sábšitne a miestne deti ich vzácnym návštevníkom radi ukazujú. Po kedysi mocnom kráľovstve zostali len chatrné pamiatky. Vďaka novej priehrade sa záhrady Marib opäť zazelenali, a raz možno jemenská vláda venuje patričnú starostlivosť i starým stavbám kráľovstva Sába.

Jemen ponúka ďalšie miesta

Jemen - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: al-Jaman
Hlavné mesto: Saná
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: pluralitná republika
Dátum vzniku: 22. mája 1990
Rozloha: 527968 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: jemenský rial
Kód meny: YER
Kurz (za 1 € dostaneš): 268.962 YER
Medzinárodný kód krajiny: YEM
Internetová doména: .ye
Predvoľba telefónneho čísla: +967

Blízke miesta do +/- 300km