Skip to content

VLT (Very Large Telescope) – veľmi veľký teleskop

V najvyprahnutejšej púšti na planéte umožňuje popredný svetový teleskop astronómom vidieť viac, ako sa doteraz podarilo.

Približná doba čítania: 2 minúty

Veľmi veľký ďalekohľad (VLT) je najpokročilejší ďalekohľad na Zemi, ktorý sa nachádza v najsuchšej púšti na svete – v púšti Atacama na severe Čile. Skladá sa zo štyroch unitárnych ďalekohľadov s hlavnými zrkadlami s priemerom 8,2 m, pričom ich možno spojiť do astronomického interferometra, ktorý obsahuje sústavu štyroch pohyblivých ďalekohľadov určených na interferometrické pozorovania.

Veľmi veľký teleskop

Spoločná práca týchto prístrojov umožňuje astronómom vidieť detaily až 25-krát jasnejšie ako s jednotlivými teleskopmi. Stal sa základným nástrojom pre vedecký výskum hviezd, extragalaktických objektov, ako sú aktívne galaktické jadrá (oblasti galaxie, ktoré majú vyššiu svietivosť v časti alebo v celom elektromagnetickom spektre), a je zodpovedný za objav molekúl oxidu uhoľnatého v galaxii vzdialenej takmer 11 miliárd svetelných rokov.

Veľmi veľký teleskop

Neoceniteľné objavy uskutočnené pomocou tohto neuveriteľného teleskopu sú také početné, že údaje z VLT vedú v priemere k publikovaniu viac ako jednej vedeckej práce denne a sedem z desiatich najväčších objavov uskutočnených na observatóriách ESO priamo súvisí s jeho používaním.

Miesto je otvorené na prehliadky raz týždenne v sobotu, rezervujte si ich v dostatočnom predstihu a dostanete sa na horu, kde si môžete pozrieť návštevnícke centrum, rezidenciu a jeden z teleskopov.

Veľmi veľký teleskop

Čile ponúka ďalšie miesta

VLT (Very Large Telescope) – veľmi veľký teleskop

Čile - Krátke info

Miestny názov: Chile
Hlavné mesto: Santiago
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 12. február 1810
Rozloha: 756096 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: čilské peso
Kód meny: CLP
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR CLP
Medzinárodný kód krajiny: CHL
Internetová doména: .cl
Predvoľba telefónneho čísla: +56

Blízke miesta do +/- 300km