Skip to content

Opustená radarová základňa na Trinidade

Táto obrovská satelitná anténa z čias studenej vojny sa stala symbolom potreby nezávislosti Trinidadu.

Približná doba čítania: 2 minúty

V 60. rokoch 20. storočia, počas studenej vojny, USA rozmiestnili na západnej pologuli medzikontinentálne balistické rakety (ICBM), aby zabránili prípadným ruským útokom.

Tracking Station

Práve v tomto napätom období USA vyvinuli aj systém včasného varovania, aby mohli včas zachytiť akýkoľvek hroziaci raketový útok skôr, ako sa dostane na americkú pôdu. Radarová stanica vybudovaná na Trinidade neďaleko Chaguaramas bola jednou z prvých staníc postavených v rámci monitorovacej siete. Inštalácia bola dokončená v roku 1958 a miesto bolo vybrané, pretože túto oblasť už od začiatku 40. rokov 20. storočia prenajali Briti USA na výstavbu námornej základne. Radarová stanica Chaguaramas fungovala do roku 1971, ale keďže bola postavená bez upovedomenia miestnych orgánov, opustené pozostatky boli dôležité aj naďalej ako symbol boja Trinidadu za suverenitu.

Tracking Station

Dnes si prázdne stavby na tomto mieste zachovávajú pochmúrnu filmovú atmosféru, keď je počas dňa hmla, ale keď je noc jasná, je to skvelé miesto na pozorovanie hviezd. Napriek jeho vedeckému, historickému a spoločenskému významu pre túto oblasť sa ozývajú hlasy, že toto miesto bude zdemolované, aby sa uvoľnilo miesto pre hotel. Žiaľ, neexistuje žiadny systém včasného varovania, ktorý by bránil pred neúprosne sa valiacou komerčnou výstavbou.

Tracking Station

Trinidad a Tobago ponúka ďalšie miesta

Trinidad a Tobago - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Trinidad and Tobago
Hlavné mesto: Port of Spain
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 31. august 1962
Rozloha: 5131 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: trinidadsko-tobažský dolár (= 100 centov)
Kód meny: TTD
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.395 TTD
Medzinárodný kód krajiny: TTO/TT
Internetová doména: .tt
Predvoľba telefónneho čísla: +1868

Blízke miesta do +/- 300km