Skip to content

Nadácia Natütama

Toto múzeum skúma neviditeľný, mýtický svet rieky Amazonky - od ružových delfínov až po podvodné mestá.

Približná doba čítania: 3 minúty

Vo Fundación Natütama, ktoré sa ukrýva v lese v okolí Puerto Narinó, sa nachádzajú nielen ručne vyrezávané kópie miestnych divokých zvierat a mýtických tvorov, ale aj tajomstvá neviditeľného, mýtického sveta pod riečnymi tokmi Amazonky.

Fundacion Natutama

Amazonský dažďový prales je domovom nespočetných druhov rastlín a živočíchov, veľkých i malých, známych i neznámych. Popri tejto živočíšnej ríši existujú duchovia, bytosti a celé svety, ktoré sú mimo dohľadu a dosahu ľudstva. Domorodí starešinovia z kmeňa Tikuna, ktorí zdedili tieto lesy a rieky, rozprávajú príbehy o zvodných delfínoch meniacich podobu a veľkých chlpatých stvoreniach podobných ľuďom, ktoré sa preháňajú po pralese. Existujú legendy o celých mestách postavených pod hladinou rieky, kde žijú ružové delfíny a korytnačky.

Nadácia Natütama je nezisková organizácia, ktorá spolupracuje s komunitou v Puerto Nariño na rozvoji výskumných, vzdelávacích a ochranárskych aktivít spájajúcich kultúrne a vedecké poznatky a praktiky.

Fundacion Natutama

V rámci tohto poslania vybudovali Centro de Interpetación (Centrum environmentálnej interpretácie). Vzdelávacie centrum a múzeum pozostávajúce z dvoch stálych inštalácií zobrazujúcich rôzne fázy alebo aspekty životného prostredia amazonských riek, ktoré je ťažké pozorovať vo voľnej prírode. Základom jednej expozície je zaplavený dažďový prales, ktorý pomocou drevorezieb miestnych remeselníkov zobrazuje scény divokej prírody pod vodnou hladinou a medzi stromami. Môžete si tu pozrieť rezby ružových riečnych delfínov, vydier riečnych a rôznych druhov rýb v životnej veľkosti. Patrí medzi ne ikonická piraňa a pirarucu, ktorá je najväčšou rybou v Amazónii a základom miestnej stravy.

V ďalšej budove sa nachádza čierna miestnosť. Vstúpite do nej bosí a čaká vás prehliadka nočnej scény amazonskej pláže. Sprievodca osvetľuje miestnosť baterkou a zároveň rozpráva miestnu legendu o stretnutí rybára s riečnym delfínom uprostred noci.

Kolumbia ponúka ďalšie miesta

Kolumbia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Colombia
Hlavné mesto: Bogotá
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 20. júl 1810
Rozloha: 1141748 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: kolumbijské peso
Kód meny: COP
Kurz (za 1 € dostaneš): 4454.955 COP
Medzinárodný kód krajiny: CO
Internetová doména: .co
Predvoľba telefónneho čísla: +57