Skip to content

Jaskyne Bluespring

Najdlhšia splavná podzemná rieka v Spojených štátoch je domovom nespočetného množstva slepých a albínskych živočíchov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Rieka, ktorá preteká jaskyňami Bluespring Caverns, 33 kilometrov dlhým jaskynným systémom, je domovom ohromujúcej koncentrácie jedinečných obojživelníkov a vodných živočíchov.

Jaskyne Bluespring

Jaskyne Bluespring boli prvýkrát objavené v 19. storočí a ich prieskum pokračoval až do 40. rokov 20. storočia. Široké vápencové jaskyne sa tiahnu kilometre pod zemou a pôsobia ako baldachýn pre rieku, ktorá tečie po ich dne.

Rieka, ktorá preteká jaskyňami, je najdlhšou známou podzemnou riekou v USA. Vlhké prostredie v kombinácii s neustálou tmou vytvára ideálne prostredie pre slepé a albínske druhy. Okrem hmyzu, ako sú cvrčky, chrobáky a pavúky, sa medzi tečúcimi vodami skrývajú aj väčšie tvory, ako sú salamandre, žaby a raky, z ktorých mnohé sú čisto biele alebo takmer neviditeľné svojou priesvitnosťou. V podzemných vodách dokonca pláva mimoriadne vzácny druh slepej jaskynnej ryby.

Návštevníci sa môžu nalodiť na čln a absolvovať podzemnú prehliadku rieky, ktorá trvá približne hodinu. Ak máte bystré oko, pravdepodobne uvidíte niektoré z neobvyklých jaskynných tvorov. Jaskyne Bluespring sú pozoruhodné svojou dĺžkou a veľkosťou, ale to, čo ich odlišuje od iných podzemných divov, je ich divoká príroda.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km