Skip to content

Kone z púšte Namib

Považuje sa za jediné stádo divokých koní v Afrike a za jednu z najizolovanejších populácií na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Namíbia – rozľahlá krajina s rozlohou viac ako 825 000 km² a počtom obyvateľov menej ako 2,6 milióna – možno nie je miestom, ktoré sa vám vybaví pri pomyslení na divoké kone. V krajine, presnejšie v jej slávnej púšti Namib, ich však žije približne 90 – 150. Kone z púšte Namib sú pravdepodobne jediným stádom divokých koní v Afrike a jednou z najizolovanejších populácií koní na svete.

Divoké kone z púšte

Napriek výskumom populácie nie je pôvod týchto koní s určitosťou známy. Pravdepodobne ide o potomkov chovných a jazdeckých koní – mnohé z nich pochádzajú z nemeckých chovných programov -, ktoré unikli alebo boli vypustené do voľnej prírody začiatkom 20. storočia, najmä počas prvej svetovej vojny.

Kone sa túlajú v skupinách, ktoré môžu tvoriť len dve zvieratá, ale často aj vo väčších skupinách. Geneticky sú najviac podobné arabskému koňovi. Ich životný priestor je v priemere 34 km² a medzi zdrojmi vody a pastvy musia prekonávať vzdialenosť až 20 km.

Divoké kone z púšte

Aká je teda budúcnosť koní? Kone čelia mnohým výzvam vrátane sucha, nedostatku zdrojov potravy, predátorov, ktorými sú hyeny škvrnité, a určitému objemu konfliktov medzi koňmi a ľuďmi (kone občas zrazia autá, keď prechádzajú cez cestu). Nadácia Namíbia Wild Horses Foundation bola založená v roku 2012 s cieľom monitorovať populáciu koní a environmentálne podmienky koní a poskytovať informácie ministerstvu životného prostredia, lesníctva a cestovného ruchu. Cieľom nadácie je poskytovať vláde poradenstvo a pomáhať jej pri vhodnom riadení populácie divokých koní, aby sa zabezpečilo jej zdravie a prosperita na ďalšie roky.

Namíbia ponúka ďalšie miesta

Namíbia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Namibia
Hlavné mesto: Windhoek
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 21. marca 1990
Rozloha: 824292 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: namíbijský dolár
Kód meny: NAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.659 NAD
Medzinárodný kód krajiny: NAM/NA
Internetová doména: .na
Predvoľba telefónneho čísla: +264

Blízke miesta do +/- 300km