Skip to content

Nepotopiteľná loď: Isle of Farquhar

Viac ako storočná nepotopiteľná loď kotví v zátoke hlavného ostrova Seychelov. Táto loď prečkala mnohé nástrahy a stále je na hladine.

Približná doba čítania: 2 minúty

Isle of Farquhar, netreba si zamieňať so skupinou ostrovov Farquhar v blízkosti Madagaskaru, je škuner trojuholníkového tvaru kotviaci v Les Mamelles na Mahé, najväčšom ostrove na Seychelách.

Škuner Isle of Farquhar bol postavený v roku 1909 v Holandsku a jeho pôvodné meno bolo Zeemeeuw. Škuner niekoľkokrát zmenil majiteľov, obhospodarované trasy a účel pred tým, ako ho kapitán Robertson Durup doniesol na Seychely. Tu sa používal na prepravu pracovnej sily, stromov a zásob z ostrova na ostrove. Počas druhej svetovej vojny slúžila loď Maurícijčanom pod názvom “La Perle”, ktorú používali ako materskú loď pri rybolove v maurícijských vodách. História lode má spojenie aj s Diego Garcia, najväčším ostrovom súostrovia Chagos v Indickom oceáne. V októbri 1971 sa používala na to, aby posledný z plantážnych pracovníkov bol násilne vysťahovaný, keď v roku 1965 si súostrovie odkúpil Spojené kráľovstvo od Maurícia za 3 milióny GBP. Na hlavnom ostrove je vybudovaná vojenská základňa.

Počas celej svojej existencie čelil škuner Isle of Farquhar drsným živlom morí a počasiu, ktoré boli tak kruté, že by sa dali nazvať neznesiteľné. Tieto všetky nástrahy škuner zvládol bez toho, aby sa potopil. Osudným mu bol cyklón, ktorý síce ustál, ale s vážnym zlomením stožiarov. Napriek tomu, škuner ešte dorazil do svojho domovského prístavu.

Zlomené stožiare spočívajú dodnes na trupe lode. Väčšina ocele teraz hrdzavie a bujná vegetácia urobila loď neoddeliteľnou súčasťou biotopu. V roku 2014 mala byť loď kompletne rozobraná, ale nakoniec si to predstavitelia ostrova rozmysleli a plánuje sa obnova nepotopiteľného škuneru Isle of Farquhar.

Seychely ponúka ďalšie miesta

Seychely - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sesel
Hlavné mesto: Victoria
Úradné jazyky: kreolčina, angličtina, francúzština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. júna 1976
Rozloha: 459 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: seychelská rupia
Kód meny: SCR
Kurz (za 1 € dostaneš): 15.562 SCR
Medzinárodný kód krajiny: SYC/SC
Internetová doména: .sc
Predvoľba telefónneho čísla: +248

Blízke miesta do +/- 300km