Skip to content

Ostrov Moyenne

Redaktor novín premenil tento opustený ostrov na korytnačiu prírodnú rezerváciu, ktorá je teraz najmenším národným parkom na svete.

Približná doba čítania: 3 minúty

Mnohí z nás fantazírujú o tom, čo by urobili s vlastným ostrovom. Brendon Grimshaw premenil svoju fantáziu na úžasnú skutočnosť – rezerváciu flóry a fauny, kde žije predovšetkým viac ako 100 suchozemských korytnačiek, jediných obyvateľov, ktorí bdejú nad rajom ohrozenej krásy.

Grimshaw, ktorý zomrel v roku 2012, kúpil ostrov v roku 1962 za skromných 8 000 libier. Ako dobrodruh s láskou k prírode a cestovaniu vždy túžil po ostrove, ktorý by mohol nazývať svojím vlastným, a veľmi ho lákali nádherné miesta na Seychelách, kde roky nakupoval po celej plejáde ostrovov v Indickom oceáne.

Potom spoznal Moyenne s mizernými štyrmi druhmi stromov, ktoré boli tak rozrastené, že sa nedalo prejsť ani cez pláže, a s krovím takým hustým, že kokosové orechy sa nikdy nestihli dotknúť zeme. Cesta do raja bola ťažká a dlhá, ale s pomocou partnera Reného Antoina Lafortunea a množstvom nešťastných príhod (tropické búrky! žraloky!) Grimshaw vytvoril z divokého ostrova nádhernú rezerváciu, kde potom žil so svojimi testudínskymi priateľmi.

Ostrov Moyenne, kedysi neudržiavaná hromada krovín, je teraz domovom 16 000 rastlín a stromov, mahagónov, paliem, manga a pawpaw, ktoré starostlivo preniesol, aby prilákali množstvo pôvodných vtákov, ktoré prileteli zo susedných ostrovov. Prírodné chodníky sa kľukatia medzi vegetáciou a ponechávajú návštevníkom priestor na objavovanie, a to môžu, ak nezabudnú, že korytnačky majú prednosť.

Ostrov Moyenne, Seychely

Grimshaw na ostrov previezol a vychoval približne 120 korytnačiek, ktoré sa tu voľne pohybujú a mnohé z nich by pravdepodobne zabili na iných ostrovoch v dôsledku rozvoja a neopatrných ľudí. V Grimshawovej starostlivosti sa im darí. Aj dnes návštevníkom pripomína nápis: “Prosím, rešpektujte korytnačky. Pravdepodobne sú staršie ako vy”.

Oživiť ostrov bol Grimshawov najväčší úspech. Jeho úsilie sa vyplatilo: ostrov bol vyhlásený za národný park. Grimshawovi ponúkli za pozemok až 54 miliónov dolárov, ale tvrdohlavo odmietal, pretože bol presvedčený, že každý kupec by jeho korytnačí raj zničil a premenil na ďalší veľký hotelový rezort. Teraz je bezpečne regulovaný ako najmenší národný park na svete a zároveň sa môže pochváliť tým, že na meter štvorcový tu žije viac druhov ako v ktoromkoľvek inom existujúcom národnom parku.

Grimshaw zaznamenal svoj život dobrodružného redaktora aj premenu Moyenne v knihe Zrnko piesku.

Seychely ponúka ďalšie miesta

Seychely - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sesel
Hlavné mesto: Victoria
Úradné jazyky: kreolčina, angličtina, francúzština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. júna 1976
Rozloha: 459 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: seychelská rupia
Kód meny: SCR
Kurz (za 1 € dostaneš): 15.127 SCR
Medzinárodný kód krajiny: SYC/SC
Internetová doména: .sc
Predvoľba telefónneho čísla: +248

Blízke miesta do +/- 300km