Skip to content

Osamelý George v chovateľskom centre Fausto Llerena

Výstava venovaná životu (a posmrtnej taxidermii) posledného známeho zástupcu korytnačiek z ostrova Pinta.

Približná doba čítania: 3 minúty

V roku 1971, keď maďarský zoológ József Vágvölgyi hľadal na galapágskom ostrove Pinta mäkkýše, objavil 60-ročnú korytnačku – jedinú, ktorá tu zostala, pretože jej potravu spustošili divoké kozy, ktoré sem boli dovezené pred sto rokmi. Tento posledný jedinec druhu Chelonoidis niger abingdonii, ktorý je výnimočný nielen na ostrove Pinta, ale aj na celej planéte, bol pomenovaný “osamelý George” a prevezený na Výskumnú stanicu Charlesa Darwina na neďalekom ostrove Santa Cruz, a to z dôvodu bezpečnosti jedinca a s cieľom zachovať tento poddruh.

centrum Fausto Llerena

V priebehu desaťročí bol George sledovaný viacerými tímami vedcov a opatrovaný strážcom parku Faustom Lleranom; v roku 1983 sa Llerana, ktorý si obľúbil korytnačky už ako dospievajúci chlapec, stal hlavným opatrovateľom korytnačky. George žil s dvoma geneticky podobnými samicami, s ktorými bol nabádaný k páreniu. To bolo zväčša neúspešné, až na pár párení, pri ktorých vznikli vajíčka, ktoré neboli životaschopné. Dúfame, že sa mu aspoň páčila ich spoločnosť.

V jednom momente výskumníci ponúkli 10 000 dolárov za nájdenie vhodného partnera. Žiaľ, tento pokus o dohadzovanie partnerov nepriniesol želané výsledky. George si však našiel stáleho spoločníka v Lleranovi, ktorý chodil do práce aj počas voľných dní, aby s ním trávil čas, a začal Georgea považovať za svojho najlepšieho priateľa.

centrum Fausto Llerena

V júni 2012 sa Georgeovi nepodarilo privítať Lleranu, ako bolo jeho zvykom, pri príchode. Llerena ho našiel mŕtveho, zomrel prirodzenou smrťou. Jeho telo poslali do Amerického prírodovedného múzea, kde ho taxidermovali a vystavili, a potom ho vrátili do Santa Cruz. Osamelého Georgea si teraz môžete pozrieť v Chovateľskom centre Fausta Llerenu, ktoré sa nachádza na Darwinovej stanici a je venované tejto zveri a pomenované po jej ošetrovateľovi.

Zatiaľ čo George bol počas svojho pobytu v zajatí považovaný za končiaceho jedinca, v roku 2020 výskumníci na expedícii na Vlčej sopke na ostrove Isabela narazili na samicu korytnačky, ktorá bola identifikovaná ako priamy potomok Georgeovho poddruhu.

centrum Fausto Llerena

Llerena odišiel do dôchodku krátko po Georgeovom odchode. Teraz sa venuje vyrezávaniu drevených sôch miestnych divokých zvierat. Obľúbeným objektom je osamelý George.

Ekvádor ponúka ďalšie miesta

Ekvádor - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ecuador
Hlavné mesto: Quito
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 16. február 1840
Rozloha: 283561 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.089 USD
Medzinárodný kód krajiny: EC
Internetová doména: .ec
Predvoľba telefónneho čísla: +593