Skip to content

Ostrov Tromelin

Ostrov je teraz domovom iba meteorologickej stanice, ale skupina otrokov tu prežila 15 rokov!

Približná doba čítania: 3 minúty

Ostrov Tromelin leží 483 kilometrov od Madagaskaru a je len 1 700 metrov dlhý a 700 metrov široký. Nebyť neuveriteľného a zároveň príšerného príbehu, ktorý sa na ostrove odohral, jednalo by sa len o kúsok piesku v mori.

V roku 1761 sa francúzska nákladná loď l’Utile vydala na cestu z Madagaskaru na Maurícius; ten bol vtedy známy pod menom Ile de France. Na palube lode bolo asi 160 otrokov, ktorí mali byť na Mauríciu predaný. Loď však narazila na korále, potopila sa a pochovala so sebou 20 členov posádky a asi 70 otrokov. Mnohí z nich zostali uväznení v podpalubí, pretože dvere na palubu boli zatvorené a v niektorých prípadoch i pribité.

Preživším sa podarilo dostať na ostrov Tromelin, malinký piesočnatý ostrovček bez stromov, na ktorom žijú len morské korytnačky, vtáci a korále. Posádka tu vykopala studňu, ale nedostatok stravy a prístrešok činil ostrov neobývateľným. Z naplavených častí lode sa im podarilo postaviť vor dosť veľký na to, aby uniesol posádku, avšak otrokov už nie.

Biely stroskotanci sa na vore plavili na Maurícius so sľubom, že sa pre otrokov vrátia. To sa však už nestalo, pretože guvernér Maurícia nechcel riskovať životy belochov kvôli niekomu, koho považoval za ľudský náklad.

15 rokov po stroskotaní l’Utile sa francúzsky vojnový kapitán Bernard de Tromelin dostal na ostrov, ktorý teraz nesie jeho meno. Tu sa stretol so siedmymi otrokyňami, ktoré potopenie lode prežili, a malým chlapčekom, ktorý sa na ostrove narodil. Skupina strávila 15 rokov v prístreškoch z korálov a živila sa korytnačkami a kôrovcami. O ich osude sa toho vie len málo, malo im však byť sľúbené, že na Mauríciu budú žiť ako slobodný občania.

Skupina francúzskych archeológov na ostrove Tromelin vykonávala v roku 2006 vykopávky a našli kuchárske náčinie z l’Utile, pozostatky korálových budov a taktiež pec. V dnešnej dobe sa na ostrove nachádza meteorologická stanica, ktorá podáva varovania pred cyklónmi.

Island Tromelín

Na ostrov nelietajú žiadne lietadlá, pokiaľ sa ti však podarí získať vlastné, môžeš v ňom pristáť na piesku. Ďalšou možnosťou je dostať sa na ostrov loďou, avšak nenachádza sa na ňom prístav, takže je nutné zakotviť kus od pobrežia. Ubytovanie tu nie je, zbaľ si preto stan, spacák a dostatočné zásoby jedla a vody.

Madagaskar ponúka ďalšie miesta

Madagaskar - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Madagasikara
Hlavné mesto: Antananarivo
Úradné jazyky: malgaština, francúzština
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 26. jún 1960
Rozloha: 587041 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ariary
Kód meny: MGA
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR MGA
Medzinárodný kód krajiny: MDG/MG
Internetová doména: .mg
Predvoľba telefónneho čísla: +261