Skip to content

Palác Sans-Souci

Palác Sans-Souci bol kedysi domovom kráľa Henri Christopha I., bývalého otroka, ktorý sa stal vodcom haitskej revolúcie v roku 1804, kedy sa malý národ vymanil z rúk Francúzska.

V roku 1807 bolo Haiti rozdelené na dve polovice a Christophe sa stal kráľom severnej časti, ktorá sa najprv oficiálne nazývala republikou. Hoci ale Henri túžil po vznešenejšom titule, rozhodol sa v roku 1811 zo severného Haiti urobiť kráľovstvo a sám seba namiesto prezidentom prehlásil kráľom. Medzi jeho ďalšie tituly patrili “ničiteľ tyranie” a “regenerátor a mecenáš haitského národa”.

Nový kráľ potreboval kráľovskú rezidenciu, a preto nariadil stavbu paláca Sans-Souci v Milote, čo bola bývalá francúzska plantáž, ktorú Christophe počas revolúcie ovládal. Tisíce otrokov budovu dokončili v roku 1813, k rýchlej stavbe pomohlo Christopheové vykorisťovanie ľudu a nútené práce. Palác sa skoro stal miestom konania hostín, tanečných plesov a výstavby úchvatných záhrad, umelých jazierok a systému kanalizácie.

Christophe si však svoje veľdielo moc dlho neužil. Verejnosť ním pohŕdala za neľudské zachádzanie. 15. augusta 1820 mal Christophe mŕtvicu, po ktorej zostal čiastočne ochrnutý. O 54 dní neskôr spáchal sebevraždu – zastrelil sa striebornou guľkou. O ďalších 10 dní neskôr bol jeho syn a následník trónu napadnutý ľudom.

V roku 1842 zničilo väčšinu paláca zemetrasenie, i jeho ruiny však dávajú poznať, o aké grandiózne miesto sa jednalo. História paláca je v rozpore s jeho názvom, sans souci totiž francúzsky znamená bezstarostný.

Milot, Haiti
19.6047122,-72.2189449
Stiahni si KML súbor
Haiti - Krátke info

Haïti
Miestny názov: Haïti
Hlavné mesto: Port-au-Prince
Úradné jazyky: francúzština, haitská kreolčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 17. apríl 1825
Rozloha: 27750 km²
Mena: haitský gourde
Kód meny: HTG
Kurz (za 1 € dostaneš): 111.678 HTG
Medzinárodný kód krajiny: HT
Internetová doména: .ht
Predvoľba telefónneho čísla: +509

Blízke miesta do +/- 300km