Skip to content

Šifrovacie lávové lampy

Náhodnosť tejto steny lávových lámp pomáha šifrovať až 10 percent internetu.

Približná doba čítania: 3 minúty

Čo šifruje tvoju komunikáciu pri surfovaní na internete? Pokročilý algoritmus vytvorený superpočítačom? Ak je tvoj web šifrovaný kybernetickou bezpečnosťou Cloudflare, tvoja aktivita nemusí byť chránená ničím iným ako stenou z lávových lámp. Nie je možné, aby existoval razantnejší spôsob, ako zabezpečiť komunikáciu.

Lávové lampy

Clouflare pokrýva asi 10 percent medzinárodného webového prenosu, napríklad vrátane webov Uber, OKCupid alebo FitBit. A farebná stena lávových lámp v sídle spoločnosti v San Franciscu môže byť zdrojom generovania náhodného kódu. Na stene je viac ako 100 lávových lámp rôznych farieb a ich náhodne vzory odrádzajú potenciálnych útočníkov od preniknutia do systému.

Keď lávové lampy bublajú a víria, videokamera na strope monitoruje ich nepredvídateľné zmeny a posiela obraz do počítača, ktorý náhodnosť “premieňa” na praktický nezistiteľný kód.

Lávové lampy

Prečo používať lávové lampy na šifrovanie namiesto počítačom generovaného kódu? Pretože počítačové kódy vytvárajú stroje s relatívne predvídateľnými vzormi, a je možné, že hackeri by uhádli algoritmus, čo predstavuje bezpečnostné riziko. Lávové lampy na druhej strane pridávajú k rovnici úplnú náhodnosť fyzického sveta, takže je takmer nemožné uhádnuť algoritmus.

Aj keď si možno myslíš, že také dôležité miesto bude utajené a uzamknuté pred verejnosťou, tak návštevníci si ich môžu prezrieť. Jednoducho vstúp do haly ústredia Cloudflare v San Franciscu a požiadaj o nasmerovanie k lávovým lampám.

Lávové lampy

Môže sa to zdať bizarne, že Cloudflare umožní všetkým návštevníkom pozrieť si lávové lampy, ale je to zámer. Vonkajšie “poruchy”, ako napríklad ľudský pohyb, zmeny osvetlenia zo susedných okien, vrhajúci tieň, ovplyvňujú prostredie, takže náhodný kód je ešte ťažšie predvídateľný. Tým, že stojíte pred stenou lávových lámp, pridávač do kódu ďalšiu premennú, ktorá sťažuje hacking. Svojou návštevou lávových lámp pomáhaš Cloudflare pri zvyšovaní bezpečnosti internetu.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.086 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1