Skip to content

Quake City

Múzeum Quake City v najväčšom meste Južného ostrova Nového Zélandu predstavuje následky série zemetrasení, ktoré mesto postihli v rokoch 2010 až 2012, vrátane ničivého zemetrasenia z februára 2011, pri ktorom zahynulo takmer 200 ľudí a bolo zničených mnoho budov vrátane ikonickej katedrály.

Približná doba čítania: 2 minúty

Najväčšie mesto novozélandského Južného ostrova trpelo v poslednom období niekoľkokrát. Medzi rokmi 2010 a 2012 ho zasiahla séria zemetrasení, pričom najhoršie z nich sa odohralo vo februári 2011. Zabilo takmer 200 ľudí , zničilo mnohé budovy a ďalšie poškodilo natoľko, že sa museli zbúrať. K najiikonickejším obetiam patrila miestna katedrálam ktorej veža sa počas zemetrasenia zrútila.

Christchurch, Nový Zéland

Výstava Quake City zahŕňa aj časti zrútenej katedrály a dvoje hodín zo železničnej stanice, ktorú museli po zemetraseniach zdemolovať.

Azda najzaujímavejším prvkom múzea je simulátor skvapalňovania. Skvapalnenie pôdy je totiž jedným z najdesivejších geologických fenoménov sprevádzajúcich zemetrasenie. Vibrácie z otrasov pri ňom uvoľnila piesčitú a/alebo vodou nasiaknutú pôdu a premenia ju na pohyblivý piesok pripomínajúci kvapalinu. Ten môže spôsobiť, že sa domy zrútia či autá prepadnú do zeme. Na druhej strane sa tak môžu vynoriť rôzne zakopané štruktúry ako kanalizácia.

Nový Zéland ponúka ďalšie miesta

Nový Zéland - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Wellington, Nový Zéland
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 25. november 1947
Rozloha: 268021 km²
Časové pásmo: UTC +12:00
Mena: novozélandský dolár
Kód meny: NZD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.794 NZD
Medzinárodný kód krajiny: NZL/NZ
Internetová doména: .nz
Predvoľba telefónneho čísla: +64