Skip to content

Republika Minerva

Neúspešná utópia, ktorú zrušil legitímnejší národ.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hoci sa mnohé utopické spoločnosti zdajú byť od začiatku odsúdené na zánik, Republika Minerva čelila jedinečnej výzve: Na zrekultivovaných útesoch v Tichom oceáne, keď už pôda mala vlastníka, založili libertariánsky mikroštát.

Republika Minerva

Republiku Minerva, ktorá sa nachádza 250 míľ od Tongy, vymyslel bohatý nevadský realitný magnát Michael Oliver. Podľa Olivera jeho organizácia Ocean Life Research Foundation získala 100 miliónov dolárov na vytvorenie utopickej spoločnosti na tichomorských útesoch. Oliver plánoval vytvoriť mikronárod bez daní, sociálnych dávok a hospodárskych zásahov, ktorý by žil najmä z cestovného ruchu a rybolovu.

Republika Minerva

V roku 1971 sa výstavba Minervy začala privážaním bárok s pieskom k útesom, aby ju vyzdvihli z oceánu. Oliver potom viedol konferenciu susedných štátov, na ktorej informoval o svojich zámeroch, len aby sa dozvedel, že Tonga si na túto pôdu uplatnila nárok. Vtedy Oliver a jeho organizácia trochu predbehli situáciu. Ignorujúc ostatné nároky na Minervu, Oliver vydal vyhlásenie nezávislosti, vytvoril mincovú menu pre svoj nový národ a bol pripravený začať svoj experiment s budovaním národa.

Republika Minerva

Nanešťastie, kráľ Tongy neuznal legitímnosť novej krajiny a vydal dokument, ktorým si oficiálne nárokoval útesy. V priebehu niekoľkých mesiacov dali zástupcovia Tongy jasne najavo, že majú útesy pod kontrolou, a Oliver a jeho stúpenci odišli bez boja.

Republika Minerva

Odvtedy sa na ostrovoch Minerva pokúsilo usadiť niekoľko ďalších skupín, ale tongská vláda ich opäť zamietla. Takmer všetku pôdu privezenú na útesy odvtedy zrekultivoval Tichý oceán.

Tonga ponúka ďalšie miesta

Tonga - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Tonga
Hlavné mesto: Nuku’alofa
Úradné jazyky: tongčina, angličtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 4. júna 1970
Rozloha: 748 km²
Časové pásmo: UTC +13:00
Mena: pa'anga
Kód meny: TOP
Kurz (za 1 € dostaneš): 2.536 TOP
Medzinárodný kód krajiny: TO
Internetová doména: .to
Predvoľba telefónneho čísla: +676