Skip to content

Rossov ostrov

Ostrov Netaji Subhash Chandra Bose Dweep, predtým známy aj ako Rossov ostrov, bol pôvodne zriadený ako rezidenčné sídlo britskej správy indickej trestnej osady na Andamanských ostrovoch, Rossov ostrov je teraz úplne opustený. Obytné stavby zostali, staré domy, kostol, bazár, obchody, veľký bazén a malá nemocnica, hoci ich tehly pomaly preberajú korene divokých rastlín Ficus.

Ostrov bol pomenovaný po geodetovi sirovi Danielovi Rossovi a pôvodne bol osídlený v rokoch 1788-89 po tom, čo Archibald Blair vykonal prieskum Andamanských a Nikobarských ostrovov. Kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam však bola úmrtnosť veľmi vysoká a osada bola čoskoro opustená.

V roku 1887 bola znovu osídlená na základe rozhodnutia zriadiť tu väznicu a trestaneckú kolóniu pod britskou správou po niekoľkých povstaniach Indiánov. Ostrov bol nepretržite obývaný a kontrolovaný Britmi až do marca 1942, keď sem vtrhli japonské vojská a prevzali kontrolu nad Andamanskými a Nikobarskými ostrovmi vrátane Rossovho ostrova. Zvyšky bunkrov postavených Japoncami sa zachovali.

Po skončení druhej svetovej vojny bol ostrov opäť pod kontrolou Britov a po získaní nezávislosti Indie bol odovzdaný indickej vláde. Ostrov Ross bol v tom čase neobývaný či už Japoncami alebo Britmi a zostal neobývaný až do roku 1979, keď bol ostrov odovzdaný indickému námorníctvu. Následne bola zriadená malá základňa s názvom INS Jarawa. V roku 1993 bolo na ostrove zriadené aj múzeum.

Dnes je ostrov otvorený pre návštevníkov a nachádza sa na ňom niekoľko murovaných chodníkov pretínajúcich osadu. Nachádza sa tu niekoľko malých obchodíkov so zásobou vody a potravín a približne každú hodinu sem premávajú trajekty z Port Blairu, hlavného výbežku Andamanských a Nikobarských ostrovov. Keďže ide o územie kontrolované aj námorníctvom, návštevníci sa musia pri vstupe a výstupe zaregistrovať a v noci je ostrov pre turistov uzavretý.

Netaji Subhash Chandra Bose Island
11.6758295,92.7624249
Stiahni si KML súbor
India - Krátke info

India
Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 84.917 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km