Skip to content

Ostrov North Sentinel

Najizolovanejší kmeň na Zemi sa nachádza v Indickom oceáne a ešte to tak dlho asi ostane.

Približná doba čítania: 2 minúty

Spoločenstvo lovcov a zberačov, ktorí žijú na ostrove North Sentinel v Andamanskom súostroví, je asi najizolovanejšie miesto na svete. I cez neustále snahy moderného sveta preniknúť na ostrov si miestny mienia svoju separovanosť uchovať.

Medzi rokmi 1967 – 1996 sa indickí antropológovia na ostrov v snahe o kontakt niekoľkokrát vybrali. Na lodiach privážali kokosy, mačety, sladkosti, a raz dokonca i zviazané živé prasa. Sentinelci však na tieto “dary” vždy odpovedali krikom a salvou šípov a kameňov.

India vydala roku 1997 zákaz ostrov navštevovať, ale ľudia sem napriek tomu občas putujú. V roku 2006 zaniesol vietor rybársku loďku príliš blízko k ostrovu a sentinelskí lukostrelci na nej zabili dvoch členov posádky. India im vyslala na pomoc helikoptéru, ale ostrovania strieľali i na ňu a zabránili jej v pristátí.

North Sentinel

Nevraživosť ostrovanov, ktorých populácia sa odhaduje na niečo medzi 100 a 200 osobami, je vzhľadom k osudu kmeňov, ktoré žili na ostatných ostrovoch v Andamanskom súostroví, pochopiteľná. Počas anglickej kolonizácie boli mnohé kmene zdecimované chorobami, ktoré sem kolonizátori zavliekli. V súčasnosti boli na niektorých ostrovoch postavené cesty, ktoré umožňujú turistom vidieť príslušníkov miestnych kmeňov pri prehliadkach ako na ľudskom safari.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 88.855 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km