Skip to content

Mesto Gasometer

Bytové komplexy postavené v obrovských nádržiach na zemný plyn.

Približná doba čítania: 3 minúty

Plynomer alebo plynojem je veľká nádoba, v ktorej je uskladnený zemný plyn pri atmosférickom tlaku. V 19. storočí a na začiatku 20. storočia sa plynomery používali na dočasné uskladnenie zemného plynu v blízkosti miest a mestských častí, kde ho mohol využívať priemysel a domácnosti. Účelom týchto zariadení bolo znížiť tlak plynu z vysokých hodnôt prítomných v potrubí. Regulovali tiež dodávky medzi obdobiami vysokého a nízkeho dopytu počas dňa.

Gasometer, Guglgasse, Viedeň, Rakúsko

Priemerný plynomer je gigantická stavba, ktorá dokáže uskladniť desiatky tisíc kubických metrov plynu a ktorej priemer môže dosahovať až 60 metrov. Vzhľadom na technologický pokrok boli plynomery z veľkej časti nahradené inými spôsobmi skladovania plynu, ako sú obrovské podzemné zariadenia a vysokotlakové potrubia.

Do konca storočia skončili mnohé mestá v USA a Európe s nepoužívanými plynomermi roztrúsenými po ich predmestiach. Zatiaľ čo niektoré z týchto gigantických objektov boli zbúrané, aby uvoľnili miesto novým projektom rozvoja miest, niektoré z nich boli rekultivované a upravené na nové účely.

Výborným príkladom sú bývalé plynomery Gaswerk Simmering vo Viedni. Tento komplex štyroch plynomerov bol postavený v priebehu troch rokov, v rokoch 1896 až 1899, s cieľom dodávať plyn pre mestské pouličné lampy vo Viedni. Každý z týchto gargantuovských zásobníkov mohol pojať až 90 000 kubických metrov plynu. Používali sa takmer celé storočie, až do roku 1984.

Gasometer, Guglgasse, Viedeň, Rakúsko

Po ich definitívnom vyradení zo skladovania plynu sa tieto honosné stavby z červených tehál považovali za príliš krásne na to, aby sa zničili. Namiesto toho boli prestavané na bytové domy a obchodné priestory.

Z pôvodnej stavby zostali len tehlové fasády a plechové strechy. Nový interiér každého plynomeru navrhol iný architekt: Jean Nouvel (plynomer A), Coop Himmelblau (plynomer B), Manfred Wehdorn (plynomer C) a Wilhelm Holzbauer (plynomer D). Rekonštrukcia sa začala v roku 1995 a skončila v roku 2001.

Gasometer, Guglgasse, Viedeň, Rakúsko

Spodné podlažia plynojemov zaberajú nákupné centrá, stredné podlažia sú premenené na kancelárske priestory a na vrchole stavieb sa nachádzajú byty.

V rokoch medzi vyradením z prevádzky a rekonštrukciou sa štyri plynomety nakrátko ocitli vo filmovom priemysle, ako dejisko jedného z filmov o Jamesovi Bondovi a ako miesto konania rave koncertov. Tieto veľké okrúhle stavby poskytovali nezvyčajný efekt ozveny, ktorý si obľúbili vtedajšie skupiny.

Rakúsko ponúka ďalšie miesta

Rakúsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Österreich
Hlavné mesto: Viedeň
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: spolková republika
Dátum vzniku: 1. január 1955
Rozloha: 83879 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: AUT/AT
Internetová doména: .at
Predvoľba telefónneho čísla: +43

Blízke miesta do +/- 300km